Mesajı Okuyun
Old 24-03-2007, 17:43   #24
Jeanne D'arc

Sayın av.can,

Daha bir konuyu halletmezden önce; ikinci bir konu açıyorsunuz ama varsın olsun

Alıntı:
Sayın Jeanne D'arc bir avukatın dosyadan fotokopi almak için vekalet sunmasının, dosyanın esası ile ilgili bir iş yapılmış olmadıkça da vekalet ücretini gerektirdiği konusunda emin misiniz?

Burada esasa yönelik iş yapıp-yapmaması nedeniyle ücrete hak kazanma durumu değil de; asilin vekil ile anlaşmasından sonra, o vekilin yazılı muvafakatini almaksızın bir başka avukata aynı iş için vekalet vermesi halinde; ikinci vekile vekalet verilirken kendisinin yazılı onayı alınmadığından dolayı ilk vekilin ücrete hak kazandığını biliyorum. Bu konudaki bilgim daha evvelki bir THS formuna dayanmaktadır. THS içinde bir araştırın derim.

Alıntı:
Sözleşme olmadan sadece vekalet çıkartılmış ise bu iş karşı tarafa yükletilecek resmi vekalet ücretini gerektitir mi?

Gerektirmez. Yukarıda bahsi geçen vekalet ücreti; müvekkil/vekil arasındaki vekalet ücreti ile ilgilidir. Karşı vekalet ücreti daha başka bir şeydir. Yukarıdaki açıklamalardan bağımsız olarak diyelim ki; avukat dosyaya sadece vekalet sunmuş olsun; bu halde de karşı vekalet ücretine hak kazanır sanıyorum. Ancak karşı yan vekilinin sadece vekalet sunduğu (veya dilekçe sunduğu hallerde) duruşmaları takip etmediği, o halde resmi tarifenin dilekçe yazılması ile ilgili kısmından ücreti hakketiğine dair kararlara da rastladım. Ben katılmıyorum ama yorumdur, işin kötüsü temeli de vardır.

Saygılarımla.

(Daha sonra ek yapacağım.)