Mesajı Okuyun
Old 06-10-2008, 12:40   #10
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Çirem NACZİTİT
Tekrar merhabalar,

Avukatın haciz mahalline 'icra memuru ile birlikte' girmek istemesine karşın hazır bulunan borçlu, açıkça bu duruma rıza göstermediğini beyan eder, karşı koyar ise hangi yönetmelik hükmüne ne şekilde dayanacağız? Ceza Kanununda alenen düzenlenen konut dokunulmazlığını ihlal suçu ortadayken pragmatist davranarak; yarın öbür gün bu dertten muzdarip olabilecek meslektaşları düşünerek yorumlar yapmamız gerektiği kanaatindeyim.

Bu sizin fikrinizdir. Bu anlamda fikrinize eleştiri yöneltmek gibi bir düşüncem olamaz.

Ben şunu vurgulamak istiyorum:

Alacaklı veya vekili, kendi başına kalkıp borçlunun konutuna hacze gitmiyor. Usulü dairesinde talep açıyor, haciz talep ediyor. Talep üzerine icra müdürü veya memuru belli gün ve saatte icra mahalline (katılmak isterse alacaklı ve/veya vekili ile birlikte,) gerekirse zabıta kuvvetlerinden de istifade ederek gidiyor.

İcra müdürü veya memurunun görevi, konut dokunulmazlığı ihlali suçunun oluşmasına tek başına engeldir.

Borçlu şunu derse: "Ben icra memurunun ve kolluk kuvvetinin haciz mahalline girmesine rıza gösteriyorum, alacaklı veya vekilinin girmesine rıza göstermiyorum." bu beyan alacaklıya değil İcra memuruna yönelmiş bir beyan olur. Bu itibarla böyle bir durumda (Borçlunun karşı koyması halinde) haciz mahalline alacaklı veya vekilinin girmesi hususundaki kararı, halin icabına uygun olarak İcra memuru verecektir. İcra memuru, muhakkak haczi başarıyla tamamlamayı amaç edinecektir. Alacaklı ve/veya vekilinin borçlunun haklı veya haksız karşı koymasına rağmen girmesi haczin akıbetine olumsuz tesir edecekse elbetteki icra memuru ve alacaklı haczin başarıyla soruçlanması için gereken şekilde hareket etmelidir. Fakat tüm bunlara rağmen, borçlu itirazı olsa bile icra memuru bu itiraza uymak zorunda değildir.

Bu son halde, borçlu itiraz etse bile; alacaklı veya vekili icra memuru ile birlikte haciz mahaline girdiği takdirde dünyanın hiç bir yerinde "Konut dokunulmazlığını ihlal" suçu oluşmuş sayılamaz.

Bu itibarla hiç merak etmeyiniz, hiç bir avukat meslektaşımız (bu konuda kendi kararını muhakkak kendisi vereceğinden) sizin veya bizim yorumumuzun (kendisi için yararlı) olup olmadığına bakmayacaktır.