Mesajı Okuyun
Old 17-01-2012, 11:16   #3
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
merhabalar,
Asliye ceza da görülen bir dosyam sonuçlandı.4 yıl hapis 208 gün para cezası.son zamanlarda artan olay, cep telefonundan mağdur aranıp emniyetten arandığını hesabı olan bankaya giderek kendisinin vereceği isimlere mağdurun para göndermesi isteniyor.mağdur farklı hesaplara 5 bin tl gönderyr sonrasnda anlayp şikayetçi oluyr.benim müvekkilim arkadaşının kendisine olan borcunu tahsil için 490 tl çekiyor ve çektiği bu para dolandıcılıkla temin edilen para.hakim bu meblağı karşılayacak mısnz dye sordu müvekkilimin çektiği kadarını dedim.bu sebeple etkin pişmanlık hükümlerni uygulamadı.temyiz edicem fakat buna ilişkin karar bulamıyorum, paranın tamamını ödemek suçu kabul anlamına gelmez mi?YARGITAY KARARI RİCA EDİYORUM.KOLAY GELSİN HERKESE
Sayın f_araf;

Zararın tamamının ödenmesini, suçun kabul edildiği anlamında değerlendirmek doğru bir yaklaşım olmaz. Ancak belirttiğiniz olayda mahkemenin, çeşitli hesaplara yatırılan meblağın tamamının değil ama bir kısmının müvekkilinizce çekilmiş olmasını, müvekkilinizin suçun asli faili olduğu konusundaki kanaati değiştirmek için yeterli bir neden olamayacağından hareketle etkin pişmanlık hükümlerini uygulamadığını düşünüyorum.

Saygılarımla..