Mesajı Okuyun
Old 21-08-2009, 17:41   #372
Academic

Alıntı:
Yazan Future
-Aldatılan diyelim- bu konumda olan kişilerin egolarının ne kadar zedelendiğini ve egolarını tamir etmek adına; partnerleri ve çevreleri tarafından onurlarının ne kadar alaşağı edildiğini biliyorum.Daha önceden de dediğim gibi ayrılık acısının ölüm acısı ile aynı şiddette kişide travma yarattığı bilimsel olarak söyleniyor.Bu durumu ancak yaşayan bilir veya yakınlarının durumunu içselleştiren kişi tahmin edebilir.Gerek sosyal yaşamım gerek meslek yaşamım gereği -özellikle boşanma davasındaki tarafların ruhsal durumları- bu durumlara biraz olsun vakıf oldum.Bu tür travma geçirenlerin ruh hali bir nevi delirium safhasında seyrediyor..

Sayın Future, bir dönem psikolojik danışman/rehber olarak çalıştığımı biliyorsunuz. Bu süreçte karşılaştığım vakalar ve boşanma psikolojisinde, sevilen bir yakının kaybının (ölümün) oluşturduğu travmanın aldatılmadan daha alt düzeyde olduğuna ilişkin veriler söz konusudur ; dolayısıyla aldatılma sevilenin ölümünden daha büyük bir travma yaratmaktadır. Konu aşk nedir? de nasıl aldatılmaya geldi anlayamadım ama galiba etik konusundan bu noktaya sürüklendik. Aşk konusundan bahsederek tanımlar ortaya koymaya yönelik bir konu başlığında da söz dönüp dolaşıp aldatma olgusuna gelebiliyorsa bakınız demek ki aşka bir tanım daha getirebiliriz..

Aşk risk almak demektir...