Mesajı Okuyun
Old 26-09-2012, 10:11   #4
avmurat

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Anayasa Mahkemesi'ne bireysel başvuru hakkının etkin bir yol olup olmayacağını yaşayıp göreceğiz. Belirtmek gerekir ki bu yol, yeni bir hak arama yolu olarak müjdelenmişse de, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne başvuru şartlarından biri olan "iç hukuk yollarının tüketilmesi" koşuluna bir hukuk yolu daha eklendiğinden süreci uzatacaktır.

Anayasa Mahkemesi Başkanı'nın açıklamasından bir bölüm:

"AİHM'in, İspanya ve Almanya'nın başarılı ve etkin bir denetim yaptığı gerekçesiyle gelen başvuruları kabul etmediğini belirten Kılıç, şöyle konuştu:
"(Sizin mahkemeniz var artık gidin oraya müracaat edin)" diyor. Altını çizerek söylüyorum eğer Türkiye'de etkin bir denetim olduğu konusunda AİHM bir kanıya varırsa artık Türkiye'den yapılan başvuruları kabul etmeyecektir. Bunu Avrupa Mahkemesi'nin yetkilileri bizzat söyledi ama Türkiye'de bireysel başvuruda etkin bir denetim yolu ortaya konulamazsa aynen Azerbaycan'da olduğu gibi, hatta Türk Anayasa Mahkemesi'ne başvuru yapılmadan bile AİHM doğrudan bu başvuruları kabul etme gibi bir yolu da seçebilecektir."
http://www.habervitrini.com/haber/ai...eyecek-633628/