Mesajı Okuyun
Old 07-02-2018, 10:07   #9
Av.Duygu Işık Behrem

Sayın aysegul02,

İşe iade başvurusu yapılan esnada, işçinin çalışması sorun teşkil etmez. Zira işçi, o aşamada başvurusunun kabul edilip edilmeyeceğini bilemez ve kabul edileceği ihtimaline göre hayatını şekillendiremez.

Size işverenin, işe iade başvurusunu kabul edeceğini düşündüren nedir bilemiyorum ancak işe iade davası sonrası yapılan işe iade başvurusunu kabul eden işveren, ben henüz görmedim. Tabii ki ihtimal dahilindedir, gel başla diyebilir. Ancak o zaman da işçi başlamama hakkına sahiptir. Sadece denemiş olursunuz, denememe durumunda baştan kaybetmiş olursunuz...

Bu hususta karşı taraf vekili ile hiç görüşmeyin derim. Görüşmeniz, müvekkilinizin durumunu açık eder ve işverenin aklında hiç yokken işe iade başvurunuzu kabul etmesi sonucunu doğurabilir. Bu da anlattığınız vaziyete göre, müvekkilinizin zararına olur.

Karşı taraf vekili ile hiç görüşmeden, kesinleşen mahkeme kararının tebliğinden itibaren 10 iş günü içinde, işverene başvurunuzu yazılı şekilde yapmanızı öneririm.

(Bir de soru işveren sözleşmeyi feshederken, işçiye kıdem ve/veya ihbar tazminatı ödemiş mi acaba?)