Mesajı Okuyun
Old 18-05-2002, 01:00   #18
seyyah

merhaba,
konu çok güzel ve özel. öncelikle bunu belirtmeliyim. ancak anketteki seçeneklerin herhangi birinin konuyla ilgili düşündüklerime tam olarak uyduğunu söyleyemeyeceğim. o bakımdan oy kullanmama hakkımı kullanmak istiyorum. fakat gene de konuyla ilgili bir iki şey yazmadan edemedim.
kanımca hukuk devleti sadece kural üreten ve yurttaşlarından o kurallara uymalarını bekleyen bir organizma değil. çağdaş anlayışlara göre hukuk devletinde kurallar, yurttaşlarının yaşamlarını daha mutlu, umutlu, sağlıklı, rafine ve müreffeh geçirmelerini temine yönelik olmalı. bu bakımdan yurttaşlar gerektiğinde kuralları sorgulayabilmeli, nasıl daha iyi bir düzen oluşturulabilir diye kafa yormalı ve oluşturdukları düşünce ürünlerini hukuk devletinin kendilerine sağladığı kanallar aracılığıyla yönetenlere ulaştırabilmeli.
konuya böyle bakınca, verilen ilk örnekten hareketle şunları söylemek istiyorum. hukuk devletinin güzide ve başkalarının her türlü hakkına en az kendisininki kadar saygılı yurttaşı, gecenin geç bir saatinde, tenha bir kavşak noktasında, trafik ışıkları kendisine kırmızı yanıyorsa yeşil yanıncaya değin beklemeli. çünkü, kuralı saygı duyduğu organizma yukarda belirttiğim nedenlerle koymuş ve uyulmasını istiyor. bundan asla kuşku duymamalı, vardır bir hikmeti diye düşünmeli, ama beklerken de bir taraftan da başka bir şey düşünüp üretmeli. mesela "yav, burada, bu saatte bir tarafa kırmızı, diğer tarafa yeşil ışık yanıp verimliliği azaltacağına, her iki yana da dikkatli geçmelerini teminen yanıp yanıp sönen kırmızı ışık koysalar daha iyi olmaz mı? dur, şunu yarın mahalle meclisinde dile getireyim, oradan da belediye meclisine aktaralım!"
ne dersiniz, toplumsal barış, birbirinin hakkına saygılı yurttaşlar, yurttaşlarını dinleyen ve varsa sorunları gideren, mevcut düzeni iyi ve çağdaş amaçlarla daha da geliştirmeye çalışan bir yönetim, hukuk devleti ütopya mı?