Mesajı Okuyun
Old 01-03-2008, 00:25   #1
av.muammer

Varsayılan UYAP Doküman Editörde E-İmza Kullanımı

Artık birçok meslektaşımızın bildiği gibi UYAP sistemi üzerinden dilekçe vb belge gönderebilmek ve gönderilen bu belgeye geçerlilik tanınabilmesi için 5070 sayılı kanun gereğince Nitelikli Elektronik Sertifika (NES) ile imzalanmış olması gerekiyor.(Bu sertifikanın, Adalet Bakanlığınca Barolar aracılığı ile Avukatların UYAP Sistemine girebilmeleri için verilen Sunucu Kimlik Doğrulama Sertifikası ile karıştırılmaması gerekiyor)
Burada sorun şu:
Telekomünikasyon Kurumunca yetkilendirilmiş firmalardan (KAMUSM, TURKTRUST, E-GÜVEN ve E-TUĞRA) edinilmiş bir NES' e sahipsiniz ancak bu sertifika ile UYAP Kelime İşlemci' de yazdığınız bir dilekçeyi bu sertifikayı kullanarak imzalayamıyorsunuz.
Benim, TURKTURS firmasından edindiğim NES ile UYAP Kelime İşlemci 2.7.15b sürümünde hazırladığım dilekçeyi imzalayamıyorum. Kart ve Kart okuyucu hatası veriyor. Bakanlık UYAP Masası ile yaptığım görüşmelerde ve yazışmalarda sorunun TURKTURST' tan kaynaklandığını, bu firmanın kullandığı imza kütüphanelerinin değiştiğini, Kelime İşlemcinin de bu kütüphanelere göre güncelleneceğini bildirmelerine rağmen aradan geçen 3 ay gibi süreye rağmen hala bir değişiklik yok. Kısacası bizim NES elimizde süs olsun diye öylece duruyor.
TURKTRUST firmasından başka bir firmadan (E-GÜVEN, E-TUĞRA) firmalarından NES alıp da Uyap Kelime İşlemcinin mevcut 2.7.15b sürümünde hazırlanan belgeleri imzalayabilen meslektaşlarımız var mı? Veya NES sahibi olup da UYAP Kelime İşlemci dışında bir belge düzenleyicide NES kullanabilen meslektaşımız var mı? NES kullanmaya çalışan ve bununla ilgili karşılaşılan sorunların bilgi paylaşımı yoluyla giderilebileceğini düşünüyorum.