Mesajı Okuyun
Old 27-02-2002, 16:38   #1
planner

Varsayılan Bina Dış Cephesinde İzinsiz Konulan Klima Motorlarının Yarattığı Sorunlar

Yaklaşık iki senedir bir kooperatifin 1.katında oturmaktayım.Kooperatif henüz iskan alamadığından kat mülkiyetine geçemedik,ancak ferdileşme yapılarak arsa payı oranında tapularımız dağıtıldı. Koperatif Yönetimi dairelerin anahtar teslimini yaparken üyelerden ( konutlar kaba inşaat teslimi yapıldığı için...)daire balkonlarının kapatılmaması ,dış cepheyi etkileyici eklentilerin yapılamayacağı hakkında imzalı bir taahütname aldılar.Bizlerde anahtar teslimi sonrasında dairelerimizin iç dekorasyonlarını tamamlayarak oturmaya başladık.Koperatifin tasfiyesi devam ederken site yönetimide oluşturuldu.Hazırlanan site yönetim planında dış cephelere eklenti yapılamayacağı hususunda maddeler getirildi.(Ancak tüm daire sakinleri tarafından imzalanmadığı için site yönetim planı henüz tapuya tescil ettirilmemiş olduğunu öğrendim...) Bu süre içinde üst katımda oturan daire sakini dairesine klima tesisatı taktırıp klimaya ait motoru kendi balkonu içindeki iç duvarlarına monte etmek yerine balkon parapet duvarının dışına tam yatak odamın üstünde cepheye monte etti.Sonuçta renkli dış cephede son derece göze batan ,ayrıca alt katında yer alan dairemin yeterli güneş ışığı almasını engelleyen klimanın çalıştırılması durumunda tam altında yer alan balkonumda oturma, oturma odamda yaşama, yatak odamda uyuyabilme yaz aylarında bir kabusa dönüşmektedir.Söz konusu daire sakini ile ilk monte aşamasında yaptığım görüşmede ;klimanın balkon içine alınması talebim klimanın çalışma durumunda bir rahatsızlık yaratması halinde kaldırılacağı şeklinde sonuçlanmasıne rağmen iki yıllık süreç içinde bir oyalama , gereksiz hassasiyet kullanmam suçlamasına dönüştürülmektedir. Gerek tasfiye halinde kooperatif yönetimi gerek site yönetimi ile yaptığım çeşitli görüşmelerde konuya bir çözüm getirilemektedir.Bu sorunumun çözümü için ne yapmamı önerirsiniz?26-06-2001 10:14:31