Mesajı Okuyun
Old 11-12-2007, 22:07   #50
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Hatun Olguner,
Türkçe Sözlük'e baktım, hayalin ve düşün anlamları şöyleymiş. Düşle hayalin eş anlamlı olduğu anlaşılıyor, ama düş hem rüyayı hem de hayali kapsıyor. Bize farklıymış gibi gelmesinin nedeni alışkanlıklar sanıyorum. Saygılarımla.
hayal, -li a. Ar.
1. Zihinde tasarlanan, canlandırılan ve gerçekleşmesi özlenen şey, düş, imge, hülya: İnsan, hayalleri kadar büyüktür.
2. Bir kimse ya da bir şeyin bellekte kalan görüntüsü: “Hayalimde tek çizgi bir sen kalmışsın sen.” -A. M. Dranas.
3. Gerçeklikten uzak tasarı: Boş hayaller. Ham hayaller.
4. fiz. Görüntü: İnsanın aynadaki hayali.
5. Belli belirsiz görülen şey, gölge.
6. ruhb. İmge.
7. esk. Aydınlatılan bir perde arkasında deri ya da kartondan yapılmış, hareket edebilen resimlere verilen ad ve bu resimlerle oynatılan oyun: “Hayalleri karıştırıp Karagöz’ü elime aldım.” -F. R. Atay.

düş a.
1. Uyurken zihinde beliren olayların, düşüncelerin tümü, °rüya: “Dadaloğlu’m, sevdası var başımda / Gündüz hayalimde gece düşümde.” -Dadaloğlu.
2. mec. Gerçek olmayan şey, imge, °hayal: “Oysa gerçeğin düşlere sığmayan çirkinlikleri öylesine çoktu ki... “-O. Akbal.
3. Gerçekleşmesi istenen şey, umut: Yaşamının en büyük düşü, büyük bir orkestra kurmaktı. Bence insan bulunduğu yerle değil, geleceğe ilişkin düşleriyle ölçülmeli.
4. İlginç ancak gerçekleşmesi olanaksız tasarı: Gençliğini yeniden yaşamak istiyormuş, boş düşler peşinde koşuyor.