Mesajı Okuyun
Old 20-06-2007, 22:32   #23
ecesaka

Kıbrıs'ın tercih edilmemesi için bir sürü neden var. Oraya gitmeyi düşünen ya da gidecek olan arkadaşlar biraz Kıbrıs'ta yaşamak nasıl birşeydir"i açıklayayım... Gerçi ben 2006'nın başından beri gitmiyorum ama son gittiğim dönem ve öncesi için konuşabilirim...

Kıbrıs'ta ilk gittiğim senelerde hırsızlık hiç olmuyordu... Geceleri giriş katındaki bahçeli evimin camlarını açık unutup uyuduğum çok olmuştur... Hiçbir zaman hırsızlık olayıyla karşılaşmadım... Ayrıca bayanlar o yıllarda gecenin hangi saati olursa olsun, tek başına kıbrıs sokaklarında yürüyebilirlerdi... Kimse kimse tarafından rahatsız edilmezdi... Hatta arkadaşlarla parklarda sabahlardık ki Bir an o günleri özlediğimi fark ettim...

Kötü yanlarına geçelim biraz da... Öncelikle Kıbrıs'ta su sorunu vardır... Özellikle bugünlerde bırakın okula gitmeyi, bakkala gidemezsiniz... Öylesine sıcaktır... Üstüne bir de su sorunu eklenince... Hayattan nefret edecek hale gelirsiniz... Sonra kalacak yer sorunu vardır Kıbrıs'ta... Kiralar çok pahalıdır (örneğin arkadaşlarım şu ay itibariyle boş eve 900 YTL kira ödüyorlar aylık...)Bir de yiyecekler... Türkiye'deki gibi bol sebze-meyve bulamazsınız... Bulduklarınız da zaten eciş bücüştür... Domateslerin içi her zaman beyazdır... Falan filan...

Gezmek-eğlenmek? Unutun... Gezecek yerler elbette var ancak arabanız olmazsa ulaşım için "basçıklar" dışında bir imkanınız yoksa (her zaman dolu olan taksiler gibi) mecburen yürürsünüz... Eğer buraya gelmeyi kafanıza koyduysanız, mutlaka şapka getirin yanınızda

Yani demek istediğim şu ki, asla "okul parası Türkiye'deki okulların yarısı kadar" mantığıyla gitmeyin. Zararlı çıkıyorsunuz... Bir de "Kıbrıs işte eğlenirim - gezerim" de demeyin... Elinizde olmadan ayda 3 gün krallar gibi yaşadıktan sonra, geri kalanında evden dışarı çıkamıyorsunuz... Hele yaz aylarında... Evde oturmanız sağlık açısından daha iyi