Mesajı Okuyun
Old 21-03-2006, 23:14   #1
MİMAR

Varsayılan Boşanma ile ilgili bir problem

Merhaba.

Ben yaklaşık 2 sene önce boşandım.Boşanma davam tek celsede ve karşılıklı anlaşarak bitti.Ben boşanma belgemi karar alındıktan sonra mahkemeye gidip,imzalayıp aldım.Fakat karşı taraf ilgisizliği sebebiyle boşanma belgesini mahkemeye gidip,dava harcını yatırıp,imzalayıp almamış.Bu sebeple de dava dosyası kapanmamış.

Ben boşandıktan sonra nüfus cüzdanımı değiştirmedim.Çünkü nüfüs kayıtında zaten dava bittiği için otomatik olarak eski soadıma dönüğümü düşünüyordum.Sadece nüfus müdürlüğüne gidip nüfüs cüzdanımı yenilemem gerektiğini sanıyordum.

Fakat iki yaklaşık 20-25 gün önce nüfüs müdürlüğüne başvurmamla birlikte,konunun yukarıda anlattığım gibi geliştiğini öğrendim.

Bana,dava dosyasının kapanıp eski evlenmeden önceki soyismimi tekrar almam için ya karşı tarafı bulup,mahkemeden boşanma belgesini imzalayıp,mahkemeye yatırılması gereken harcı yatırması gerektiğini...

Ya da karşı tarafı bulamıyorsam mahkemeye başvurup 35'tebligat yaptırmam gerektiği söylendi.

Ben boşandığım eşimi istesemde bulamazdım.Zaten 2 sene sonra onunla yüzgöz olmak olmak istemediğimden dolayı 35'e tebliğat yaptırdım.

35'e tebligat sonucunda sahış eski adresinde bulunamamış.Zaten eski adresinde olmadığını bende biliyordum.Mahkemeye son başvurduğumda bana,sahışın eski adresinin muhtarlığından bir yazının gelmesi gerektiği söylendi.Ancak bu yazı mahkemeye ulaşırsa dava dosyası kapanabilir ve ben eski soyadıma kavuşabilirmişim.

Ben yeniden evleneceğim için bu işin kısasürede bitmesini istiyorum.Fakat 20-25 gün olmasına rağmen hala bu iş bi sonuca varmadı..

Benim saygıdeğer hukukçu arkadaşlardan ricam,bu durumun kısa sürede bitmesi için ne yapabilirim??.

Ayrıca şu muhtardan gelmesi gereken belge neymiş onuda anlamış değilim.Benim durumumla alakalı 35'e tebligat olayını bana anlatırsanız size minnettar kalırım.

Böyle faydalı ve yararlı bir forum hazırladığınız için sizlere teşekkür eder tüm hukukçu arkadaşlara saygılarımı sunarım.

SEÇGÜL