Mesajı Okuyun
Old 25-03-2014, 11:25   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Luck
Sayın haksun,

Avukatlık Kanunu m. 2: "Avukatlığın amacı; hukuki münasabetlerin düzenlenmesini, her türlü hukuki mesele ve anlaşmazlıkların adalet ve hakkaniyete uygun olarak çözümlenmesini ve hukuk kurallarının tam olarak uygulanmasını her derecede yargı organları, hakemler, resmi ve özel kişi, kurul ve kurumlar nezdinde sağlamaktır. Avukat bu amaçla hukuki bilgi ve tecrübelerini adalet hizmetine ve kişilerin yararlanmasına tahsis eder."

Ek dava açıldığında fazla vekalet ücreti söz konusu olup olamayacağı sorusu bir yana, benim cevabım daha ziyade yukarıda verdiğim fıkralarla ilgili olacak..

Belki birkaç yüz lira daha fazla alabilmek için yargıyı yeniden meşgul etmenin, müvekkili tekrar bekleterek alacağına kavuşmasını geciktirmenin ve bu arada bizzat avukat için dahi tekrar emek ve zaman kaybına sebep olmanın mesleğin amacıyla bağdaşmayacağını ve etik olmadığını düşünüyorum derim.

Saygılarımla,

Cevaba aynen katılıyorum. İlaveten olası bir Yargıtay bozmasından sonra, müvekkil aleyhine verilecek iki tane karşı vekalet ücretinin izahı da mümkün olmayacaktır.