Mesajı Okuyun
Old 02-08-2010, 20:06   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Evliliğinizin Türkiye'de tanınması için konsolosluğa bildirimde bulunmanız gerekir. Şu anda da bu bildirimde bulunabilirsiniz. Daha sonra Türkiye'de yerleşme niyeti ile oturduğunuz yerdeki aile mahkemesinde boşanma davası açmanız olanaklıdır. Türk hukukuna göre eşlerin kendi yerleşim yerlerinde boşanma davası açmaları olanaklıdır.

Türkiye'de açacağınız boşanma davasında yargıç, Amerikan hukukunu uygulayacaktır. Yani boşanma nedenleri, boşanmanın sonuçları Amerikan hukukuna göre değerlendirilerek karar verilecektir. Türk mahkemesinin verdiği kararın Amerika'da tanınması için oradaki mahkemede tanınması isteminde bulunmak gerekir.

Türkiye'de ya da Amerika'da boşanma davası açıp boşanmadan yeniden evlilik yapmanız durumunda bu evlilik geçersiz olacağından ileride sorun yaşamamanız için evliliğinizin Türkiye'de tanınmasını istemeniz ve sonra da boşanma davası açmanız gereklidir.

Haklarınızı kullanırken bir avukattan yardım almanızı, parasal gücünüz elverişli değilse Türkiye'de yerleştiğiniz yerdeki baronun adli yardım bürosuna başvurmanızı öneriyorum.