Mesajı Okuyun
Old 14-03-2006, 19:19   #4
Deniz-M

Merhaba,

Şu an büromuzda yoğun olarak Dialog Prestige V2 ve 3x Suç ve Ceza Programlarını kullanıyoruz. Ayrıca Kazancı'nın programını da inceleme fırsatım oldu. Bu tür programları almadan önce düşünülmesi gereken en önemli nokta "güncelleme"lerdir. Yani updates dediğimiz yeni içtihatların ve mevzuatın internet yoluyla programa dahil edilmesi.

Bu açıdan Dialog Prestige V2 (2. Versiyonu) oldukça istikrarlı gidiyor diyebilirim. Ancak güncellemelerinde çoğunlukla genelge, özelge ve diğer mevzuat değişiklikleri ağırlıkta oluyor. Yargı içtihatları bakımından ise şu ana kadar bir problem yaşamadık.

Bu programların çoğu basit çalışma prensiplerine dayalı temel web arayüzleri kullanır, aynı internet explorer programınız gibi diyebiliriz. Ve çok yüksek performanslı bilgisayar donanımı gerektirmez. Ancak karar vermeden önce programın gerektirdiği minimum bilgisayar (ram, işlemci hızı vs) özelliklerini öğrenin ve elinizdeki bilgisayar ile karşılaştırın.

Ayrıca program için telefon ile destek veriliyor mu öğrenin, şu an piyasadaki çoğu ürün bu desteği veriyor. Diyelim ki programı yeni bir bilgisayara kuruyorsunuz yahut dizüstü bilgisayarınıza da kuracaksınız, telefon ile yeni bir kurulum şifresi almanız gerekecek, yahut mevcut program hata vermeye başladı yeniden kurulum için sizden şifre isteyecektir. Şu ana kadar gördüğüm bütün programlar sabit bir şifre ile çalışmıyor, her defasında telefon ile yeni şifre almanız gerekiyor. Bu hususu da göz önünde bulundurun.

Önemli olan diğer bir nokta ise güncelleme dosyalarının ne sıklıkta internet ortamına aktarıldığı ve dosya boyutlarının ağırlığıdır. Buna göre Dialog gibi en azından 3 veya 4 günde bir defa güncellemeniz gereken bir program için 512K ADSL geniş bant internet bağlantınızın olması gerekecektir. Aksi takdirde 56K Standart dial-up telefon hattından bağlandığınız internet ile bu programı güncellemeniz hem çok uzun sürecek hem de maddi açıdan size yük olacaktır.

3X Suç ve Ceza programı bakımından yorum yapmak istemiyorum, çünki uzunca bir süredir web siteleri sorunlu ve güncelleme paketleri dosya değişimine rağmen inmiyor.

Sonuç olarak şu veya bu programı alın diyemiyorum ancak karar vermeden önce size bir fikir vermesi açısından hangi noktalara dikkat edeceğinizi belirttim, şimdiden hayırlı olsun.