Mesajı Okuyun
Old 15-10-2009, 13:18   #14
Av.Özgür KARABULUT

Alıntı:
Yazan Avk.yasemen hatıpoglu
yalan beyan da yok ortada ve ticari işle de uğraşmıyorlar benim yapmam gereken sadece 3.kişinin yaptığı itirazın aslında gerçek itiraz olmadığı yani istenilen cevabı vermediğini kanıtlamak

Bu konuda Kanun hükmü açıktır:
Alıntı:
Madde 89 - ...
Üçüncü şahıs, haciz ihbarnamesine müddeti içinde itiraz ederse, alacaklı, üçüncü şahsın verdiği cevabın aksini icra mahkemesinde ispat ederek üçüncü şahsın 338 inci maddenin 1 inci fıkrası hükmüne göre cezalandırılmasını ve ayrıca tazminata mahkum edilmesini isteyebilir. İcra mahkemesi, tazminat hakkındaki davayı genel hükümlere göre halleder.

Bunun için; öncelikle, İcra Mahkemesi'nde birinci haciz ihbarnamesine itirazın gerçeğe aykırı olduğu savıyla dava açmanız ve birinci haciz ihbarnamesinde yazan miktar kadar tazminat talep etmeniz gerekir. Dayanabileceğiniz tüm delilleri sunmanız gerekir.

Alıntı:
Madde 338 - Bu Kanuna göre istenen beyanı, hakikate aykırı surette yapan kimse, alacaklının şikâyeti üzerine, üç aydan bir yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Diğer yandan; yukarıda madde hükmüne göre de bir ceza davası açmanız gerekecektir. Ben iki ayrı dava şeklinde açıyorum.

Saygılar...