Mesajı Okuyun
Old 01-12-2022, 09:37   #1
Deoris

Varsayılan Değişik İş Olarak Açılması Gerekirken Dava Olarak Açılmış Dosya

Merhabalar meslektaşlarım. İşin içinden çıkamadığım bir sorum olacaktı:

Tevdi yerinin belirlenmesi davam vardı. Ben bu davayı değişik iş dosyası olarak Sulh Hukuk Mahkemesi'nde açmam gerektiğini bilmiyordum, o sebeple yine aynı mahkemede normal dava olarak UYAP üzerinden açtım. Birkaç gün sonra kalemden, dosyayı hakime hanımın incelediği ve değişik iş dosyası olarak açmam gerektiği, esas aldığım dosyadan da feragat etmem gerektiği söylendi. Gidip hakime hanımla konuştum ve feragat edersem haklarımdan vazgeçmiş sayılacağımı anlattım. Sağ olsun hak verdi. Özetle, şu anda derdest bir değişik iş dosyam, bir de normal esaslı dosyam var ve derdest bir durum olduğu için değişik iş dosyasında karar verilemiyor. Diğer dosyadan feragat edersem haklarımdan vazgeçmiş sayıldığım için değişik iş dosyam kabul görmeyecek, esas dosyamı geri alırsam da karşı tarafın muvafakati gerekli ancak zaten karşı taraf ödemeyi kabul etmediği için tevdi yerinin belirlenmesi davası açtık; yani geri almayı da kabul etmeyecek.

Biz bir çıkış yolu bulamadık, akıl akıldan üstündür, bilgilerinize ihtiyacım var. Böyle bir durumla daha önce karşılaşmış olan var mıdır acaba?

Şimdiden çok teşekkürler. İyi çalışmalar.