Mesajı Okuyun
Old 23-07-2012, 11:16   #1
avhakan

Varsayılan 5580 sayılı kanuna tabi olarak çalışan kişinin hakları?

Tüm meslektaşlarıma öncelikle iyi günler dilerim.
Benim konum eski 625 sayılı kanun ve yeni 5580 sayılı kanuna tabi olarak çalışan bir dershane öğretmeninin ne yapabileceği. Gerek THS sitesinde gerekse de birçok Yargıtay kararına bakmama rağmen hala kafamda bir netlik oluşmadı.Bu yüzden değerli meslektaşlarıma sormak istedim.
2004 yılından beri (1'er yıllık sözleşmeler ile) 8 yıldır müvekkilim X dershanedesi'nde çalışmaktadır. Sözleşmeler her yıl Ağustos 1-Temmuz 31 dönemleri için yapılmakta ve elime geçen 2008,2010 ve 2011 yıllarındaki sözleşmelerde herhangi bir ihbar şartı, sözleşmenin otomatik yenileneceği vb. özel hükümler bulunmamaktadır. Basit bir sözleşme bulunmaktadır.
Müvekkilim 2012-2013 yılı için yapacağı sözleşmeyi incelediğinde şartların çok ağırlaştığını(ders saatlerinin daha da fazla olduğunu) ve ücret konusunda da bir iyileştirme yapılmadığını söylemektedir.
Öncelikle sorum bu kanuna tabi olarak çalışan bir öğretmen 8 yıllık emeğine karşılık olarak kıdem tazminatına hak kazanabilir mi? İkincisi sözleşme Temmuz ayı sonunda kendiliğinden sona ermektedir. Müvekkilim kesinlikle burada çalışmak istememektedir fakat aynı zamanda 8 yıllık bir emeği de bulunduğu için de bir yandan kıdem tazminatı ve fazla mesaileri talep etmek istemektedir. Sorum 1 hafta kala "fazla mesai ücretleri ödenmediğinden" haklı nedenle feshe dayanarak kıdem taz. ve fazla mesaileri talep ederek dava açsak kazanma ihtimali nedir? Yoksa noterden öncelikle bir ihtar mı çekmek daha doğru olur? Ya da sözleşme sona erince mi dava açılmalıdır?
Bu konuda beni aydınlatan, kafa karışıklığımı çözmeme yardımcı olan ve değerli fikirlerini benimle paylaşan tüm meslektaşlarıma saygılar sunarım.