Mesajı Okuyun
Old 02-09-2006, 16:19   #5
olcar

İstanbulda okul hayatı yaşayacak arkadaşlara tavsiyem ilk olarak yurt deneyimleri yaşamalarıdır.Bende o gaflette bulunup devlet yurtlarını küçümsemiş çareyi evde aramıştım.Ama evde işler umduğum gibi gitmeyince geçici süreliğine devlet yurduna çıkmaya karar verdim.Ama birde baktım bir sürü insanın bulunduğu dil,din,ırk, bölüm,memleket bakımından oldukça zengin eğlenceli cıvıl cıvıl bir yermiş(3000 mevcut,karma).(Atatürk öğrenci yurdundan bahsediyorum)Yer olarak trafik bakımından merkez sayılır bir yerdedir.Yurt öğrencilerinin servisi sayılan tramvay durağı,otobüs durakları çok yakınındadır.Buna rağmen kapısı oldukça sapa bir yerdedir,çevresi çok kötüdür,yemekleri pahalı sayılmaz ama aynı sosu kullandıkları için lezzet hep aynıdır.Kediler odanızda şurda burda her yerde karşınıza çıkar elinizde yenecek birşey bulurlarsa peşinizi bırakmaz.Temizlik sizin gayretinize kalmış yurdun yönetimi bu konuda sıfır.Eğer olaki yurda geç girmek zorunda kaldınız birde bayansanız,biraz cesaretli ve şanslı olmanız lazım.İlk görüntü çok kötüdür asla burda kalmayacağım dediğimi hatırlar gibi oluyorum.televizyon izlemek biraz lükse kaçıyor.Bloğunuzda izlemek için makedonyalı falan kızların pembe dizilerinin bitmesini beklemek lazım.Sosyal tesislerde (kantin ,yemekhane,sinama,blardo,internet cafe falan filan)izlemek ise çok zor erkekler ya maç izler ya maç yorumu.Öyle ne açık oturum izlenir ne kültürel şeyler.Büyük bir bahçesi vardır.yazın cıvıl cıvıl olur top ip falan oynanır.Hatta plaj voleybolu turnuvaları yapılmış,onun için özel kum falan getirtilmişti bahçeye.Isıtma sistemi yok gibi birşey,her daim üşürsünüz.Banyo öyle 24 saat açık falan değildir saatleri var.Çok arkadaşınız olur,çok hayatlar duyarsınız.Oda arkadaşlarınız çok önemli.Farklı kültürler, farklı düşünceler.(aynı memleketten biriyle tanışınca çok mutlu olur insan)Çok garip insanlar olabilir.Bir arkadaşın odasında şizofren benzeri biri vardı neler çekti.Yurtta sık sık şu anonslar duyulur:"........ gidilecek bütün öğrenciler davetlidir,servis şu saatte hareket edecek."Bende malesef vize haftamda cemal reşit reyde türk sanat müziği konserine gitmiştim onlarla(ertesi günkü vizeden 45 almıştım tabiii ah ah hala üzülür dururum)Velhasıl yurt olarak orası çıkan arkadaşlar ilk görüntüyle morallerini bozmasınlar zira tecrübe kazanmak,olgunlaşmak,hayatı öğrenmek,iletişim bakımından çok şey kazanırlar.Ama yinede fazla kalmamak lazım!Arkadaşlarım konusunda ben çok sanslıydım ki ilk yıl evde kalıp ikinci yıl yurt hayatı çekilir dert değil.Son bir hatırlatma giden öğrenciler onuncu blokta kalmamaya dikkat etsinler zira müdüre hanım çok anlayışlı ,sevecen ,pamuk gibidir!Odalar dört kişilikti,asla fazla eşya götürmeyin birgün arkadaşların fazla eşyasını müdüre hanım toplayıp çöpe atmış.Kalacak arkadaşlara iyi şanslar diliyorum.Yine de ilk olrak eve çıkmayın,en azından arkadaşınızı çok iyi seçin...