Mesajı Okuyun
Old 11-10-2003, 21:14   #43
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Ş.E. davası başladı

Mardin'in Derik ve Mazıdağı ilçelerinde 1993 ve 1994 yıllarında, PKK'ya yardım ve yataklıktan üç kez gözaltına alınan Ş.E. adlı kadının karakolda tecavüz ve işkenceye uğradığı iddiasıyla haklarında dava açılan 405 askerin yargılanmasına başlandı. Duruşmaya gelmeyen 341 er ve 64 rütbeli asker için 15'er yıl hapis cezası isteniyor.
Mardin Cumhuriyet Başsavcılığı'nın 1999'daki suç duyurusu için takipsizlik kararı vermesinin ardından, Ağır Ceza Mahkemesi yapılan itirazı kabul etmiş, dört yıl sonra Mardin'e yeni atanan Cumhuriyet Savcısı Yeşim Doğan Kar tarafından dava açılmıştı. Kar'ın iddianamesinde, sanık er F.Ö'nün, "Bir kadın terörist belirtilen tarihlerde Bozok Karakolu'nda yedi sekiz gün kaldı. Bölük komutanı bu kadını alıp bir yere götürdü. Nereye götürdüğünü bilmiyorum" dediği belirtildi.

KAPALI OTURUMA RET

Mardin 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan ilk duruşmaya, sanıklarla mağdur Ş.E. katılmadı. Savcı Kar'ın izinli olması nedeniyle, duruşmaya Cumhuriyet Başsavcısı Mustafa Celal Ertürk girdi. Ertürk, kamu güvenliği ve genel ahlak nedeniyle duruşmanın gizli yapılmasını ve Ş.E.'nin avukatlarının vekaletinin Alman makamlarından olması nedeniyle reddini istedi. Oy birliğiyle duruşmanın açık yapılmasına karar veren mahkeme, vekaletlerin yenilenmesini istedi. Altı avukat bunun Lahey Adli Yardım Sözleşmesi'ne aykırı olduğunu öne sürdü.
Mahkeme heyeti, Almanya'da yaşayan Ş.E.'nin bu ülkede talimatla alınan Almanca ifadesinin tercüme edilmesi, avukatların Lahey Adli Yardım Sözleşmesi'ni getirmesi ve eksik evrakın tamamlanması için duruşmayı kasıma erteledi.
Avukat Reyhan Yalçındağ, vekaletlerinin reddine tepki göstererek, "Aldığımız vekalet Bochum Noterliği'nce vekilleri olduğumu ortaya koyar. Duruşma, savcı ile hakim heyeti arasında geçti. Oysa bu davanın iddianamesi, vekaleti kabul edilmeyen avukatların yaptığı suç duyurusuyla düzenlendi. Yani baştan bir çelişki var" dedi.

10/10/2003 Radikal