Mesajı Okuyun
Old 26-02-2024, 14:52   #5
avhanim

Alıntı:
Yazan Av.Yalçın Berk AKGÜNEŞ
1)meslektaşım hukuk davası açabilmeniz için müvekkiliniz dairesinin içerisinde mi zarar gerçekleşmiş yoksa apartman veya sitedeki bahçede mi zarar var bunu netleştirmeniz gerekir.

Dairede gerçekleşmişse müvekkiliniz hem şikayet edebilir hem de tespit davası açıp içerideki zarar miktarı ve zarar tespit edilebilir. Diğer meslektaşımın yorumuna katılıyorum kolluk tarafından da bu şekilde gerçekleştirilebilir. Bu yolla hem şikayet hem de hukuki yoldan tahliye sebebini alırsınız.

2) Ancak eğerki apartman veya sitenin ortak alanına zarar verilmişse yukarıdakilerden farklı bir yol izleyebilirsiniz. Öncelikle davacı husumeti burada site yönetimine geçer. Ancak şikayet hakkınız pek tabi var. Yapılacak şikayet eğer kamu davasına dönerse o taktirde kiracınızı yönetim ile beraber çıkarılması için tahliye davası açabilirsiniz. Yalnız bu yola ilişkin bir tecrübem yok. Nitekim TMK uyarınca toplumun rahatsız olması sebebiyle tahliye yöntemi var. Fakat böyle bir dosyam yok ve uygulamada da denk gelmedim.

Meslektaşım çok çok teşekkür ediyorum size de, evet diğer meslektaşımızın yazdığı aklıma yattı benim de. Yalnızca şu an evi boşalttığı yönünde bilgimiz var ve anahtarımız yok. Polisle birlikte çilingir çağırmanın konut dokunulmazlığını ihlal suçu oluşturup oluşturmayacağından şüpheliyim. Ama kolluk tutanağı olduğu sürece pek bir sıkıntı çıkmaz zannediyorum. Eğer daire içerisinde bir hasar yoksa dediğiniz yolla halletmeyi düşünüyorum.