Mesajı Okuyun
Old 15-09-2021, 10:50   #7
Av. Erdem Akçay

Alıntı:
Yazan Av.mehmet.av
Bu konu başlığını görmeden ben de bu paralelde konu açmıştım.
1- Bizim açtığımız davada karşı dava yok, davalı cevap dilekçesinde tarafların boşanmalarını talep ediyor.
2- Mahkeme davamızı kabul etti. Boşanma, tazminat ve nafaka yönü ie.
3- Karşı taraf istinaf dilekçesinde "kusura ilişkin" kararın bozulmasını, "tazminat ve nafaka" kararlarının da bozulması gerektiğini iddia etmiş, netice ve talep kısmında da "mahkeme kararının bozulmasını" talep etmiştir.
SORUM ŞU:
Yukarıdaki bilgiler ışığında karşı taraf kararı "boşanma" yönünden de istinafa götürmüş oluyor mu? Kafa durdu benim.
Not: Karar istinaf ve yargıtay aşamasını geçip kesinleşti. Kesinleşme şerhinde boşanma yönünden daha önce kesinleştiği ile ilgili bir hüküm yok.
İcra takibine koyarken alacak kalemlerine faiz başlangıç tarihi değişeceğinden netleştirmek istedim.

Meslektaşım, "Mahkemenin kararının bozulmasını" denilerek tüm karar için istinaf başvurusu yapılmış. Boşanma da dahil. Eğer bu ifade olmasaydı bile, kusura ilişkin kararın sadece tazminat ve nafakaya ilişkin olarak incelenmesini istemediği için boşanmaya da itiraz edildiği anlaşılmalıdır. Kesinleşme şerhindeki tarihi baz alarak takip yapmak doğru olacaktır.

Cevap dilekçesinde boşanmanın talep ya da kabul edilmesinin hukuki bir anlamı yok. Zira HMK 308/2'ye göre davayı kabul tarafların serbestçe tasarrufta bulunabildikleri davalarda mümkündür. TMK 184/3'e göre de hakim, anlaşmalı boşanma hariç boşanma davalarında tarafların ikrarlarıyla bağlı değildir. Her halükarda hakim TMK 166/1 ve 2'nin varlığını araştırmak zorunda. Şartlar oluşmamışsa taraflar boşanmayı isteseler bile dava reddedilir.

Cevap dilekçesinde boşanmanın talep edilmesinin anlamı şu: "Karşı dava açsam 2 karşı vekalet ödemek zorunda kalabilirim. Ben de istiyorum boşanmayı. Şu işi bir çözüverin sayın hakim. Makul bir tazminat ve nafaka çıkarsa itiraz etmem."

Bu hususta bir düzenlemeye ihtiyaç var. Boşanmanın, eşlerden birinin talebiyle mümkün olan idari bir işlem olması gerekirken, iki eş isterken bile boşanmalarına izin vermemek tuhaf sonuçlar doğuruyor.