Mesajı Okuyun
Old 26-01-2004, 22:17   #10
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Dost

Bütün şiddete uğrayanlar elbetteki hukuki yardımı hakediyorlar.Tüm şiddet mağdurlarının ulaşabileceği daha başka merkezlere ihtiyaç olduğu açık.

İstanbul Barosu İnsan Hakları Merkezi İşkenceyi İzleme Çalışma Grubu tarafından, işkencenin önlenmesi amacıyla “İşkence Mağdurlarına Adli Yardım Projesi” hazırlanmıştır.Bu proje kapsamında işkence ve kötü muameleye uğrayan mağdurlara, başvuruları halinde, İstanbul Barosu Adli Yardım Bürosu tarafından işkence davalarında hukuki yardım için avukat atanmaktadır.

Çocuk Hakları Merkezinin de İhmal ve İstismar Mağduru Çocuklar a ilişkin çalışmasını daha önce belirtmiştim.

Yine belirtmeliyim ki Kadın Hakları Uygulama Merkezi kadınlara ilişkin hukuki yardımda bulunmaktadır.Merkez sadece şiddet mağdurlarına ilişkin çalışan bir merkez değildir.Bütün şiddet vakalarını kucaklama iddiası hiç olmamıştır.

Konumuzla ilgisi bakımından şiddete maruz kalan % 75 in tamamı da zaten bu merkezlere ve adli makamlara gidemiyor.

Yine sizin yayınladığınız Aile İçi Şiddet araştırmasına atıfta bulunarak yanıtlayacağım.

"Şiddet mağduru 264 kişiden, resmi makamlara başvurarak şikayetçi olanların sayısı 20."

Şiddetsiz günler dilerim.

Saygılar