Mesajı Okuyun
Old 15-06-2020, 11:38   #3
Av. Seda Üstün Tuğ

Alıntı:
Yazan Av. CCCAC
Müvekkil 17 yaşında özel bir lisede, lise son sınıf öğrencisidir. Okulun ücretini müvekkilin babası ödemiştir. Öğrenci olan müvekkil pandemi nedeni ile okulların tatil olması sebebi ile son sınıf 2. dönem hiç okula gitmemiştir. Yine dolayısıyla ücreti ödenmiş olan servis, yemekhane gibi kısımlardan faydalanmamıştır.
1) Müvekkil öğrenci okula gitmediği 2. döneme ait eğitim ücreti, servis ve yemekhane ücretlerinden hangilerini talep edebilir?
2) Ücreti müvekkilin babasının ödediği sabit olup ayrıca öğrenci de 18'inden küçük olduğundan bu davayı kimin açması gerekir?
3) Bu davada görevli mahkeme hangisidir?

Sayın Meslektaşım,

Henüz Milli Eğitim Bakanlığından gelen bir genelge olmamasına rağmen özel okulların bağlı olduğu bir kuruluş servis ve yemekhane ücretlerinin iade edilmesi gerektiğini belirtti. Bakanlığın tavrı da bu doğrultuda, zira şu an özel okullara yönelik veli şikayetleri ile müfettiş incelemeleri devam ediyor. Siz hem idari kurumun bağlı olduğu ilçe ya da il milli eğitim müdürlüğüne dilekçe ile başvurarak inceleme/ soruşturma isteyerek söz konusu bedellerin iadesi isteyebilir; hem de doğrudan dava açabilirsiniz..

Ayrıca davada küçüğe velayeten anne babası adına dava açabilirsiniz.

Yine okulla yapılan sözleşmeye dikkat edin derim. O sözleşmede eğitimin ciddi derecede aksamasına yönelik hüküm varsa geri kalan ayların eğitim bedelleri de talep edilebilir. Uzaktan eğitimde, eğitimi gereği gibi vermeyen okullarda bulunabiliyor.

Saygılar