Mesajı Okuyun
Old 07-10-2013, 12:37   #1
av.h.şahin

Varsayılan uçağı kaçırmaya neden olan otobüs firmasına dava

Merhabalar,
Müvekkil ile annesi Kayseri ilinden Adana iline gitmek için x firmasının sabah 5 otobüsünden bilet alıyor. Adana'dan da 12:05 uçağı ile Kıbrıs'a gidecektir. Yolun 4,5 veya 5 saat olduğunu hesap ederek x firmasından sabah 5 e bilet alıyor.
Ancak;
1-Firma terminalden alması gereken yolcularını almayı unutuyor. Müvekkil ve annesi yarım saat sonra başka bir araçla otobüse yetiştiriliyor.

2- Otobüs hareket ettikten kısa bir süre sonra arızalanıyor. Yaklaşık 2 saat sonra başka bir otobüs temin ediliyor ve yolcular oraya aktarılıyor.

(Bu arada firmanın Adana Şubesi ile gerek müvekkilim gerekse ben defalarca görüşme yapıyorum ve yetkili kişi tarafından şayet uçağa yetişemezlerse diğer uçağın masrfalarının kendileri tarafından karşılanacağı söyleniyor.)

3-Sabah saat 9:30 da Adanada olması gereken otobüs 11:45 de Adana'da oluyor ve haliyle müvekkilin uçağa yetişme imkanı kalmıyor.

Telefonda görüşülen firma yetkilisi yeni uçak bileti için herhangi bir ödeme yapamayacaklarını söylüyor ve müvekkil kendi imkanları ile yeni bir bilet alıyor.
Otobüs firmasına dava açacağım. Maddi ve manevi tazminat davası açmayı düşünüyorum.Görevli mahkemeden emin olamıyorum.Öncesinde tüketici hakem heyetine gitmek gerekir mi, görevli mahkeme tüketici mahkemesi mi yoksa Ticaret mahkemesi mi emin olamıyorum. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.