Mesajı Okuyun
Old 02-11-2012, 10:24   #2
Admin

Bu sistemi benimseyen siteler çoğunlukla üye yorumları sistemini de içerir. Bir üyenin bahsettiğiniz gibi art niyetli davranması mümkündür ancak mağdur olan diğer üye bu üyenin profiline olumsuz yorum ekleyerek diğer kullanıcıları uyarır. Dolayısıyla bunu yapan genelde sadece 1 kez yapabilir ve daha sonra o sitede alışveriş yapması imkansız hale gelir. (Bazı sitelerde satıcının alıcıya olumsuz yorum eklemesine izin verilmediğini biliyorum, ancak en azından çoğu sitede durum bu değil)

Aynı şekilde çeşitli püf noktalarını takip ederek satıcının kendini biraz daha güvence altına alması da mümkün olabilir. Örneğin ürün alıcıya gönderilirken kargo formuna ürünün seri numarasının yazılması, -yedek parça değişimini olmasa dahi- ürünün değiştirilmesini büyük ölçüde engelleyebilir.

Benzer şekilde gerek alıcı, gerekse satıcı için ürün eline ulaştığında kargo görevlisi huzurunda açılıp, gerekirse zabıt tutulması da ilerideki işlemler için ilave bir delil oluşturacaktır.

Öte yandan sorunun kesin çözümü olmadığı ve bazı durumlarda taraflardan birinin mağdur olabileceğini de kabul ediyorum. Ancak bu durum sadece bu sisteme özgü değil, esasen her türlü alışveriş için geçerli. Neticede dükkandan aldığınız sıfır bir ürünün veya yetkili servise verdiğiniz bir ürünün içindeki yedek parça da kötüniyetli bir işletmeci tarafından değiştirilebilir ve ürünün kendilerine sizin tarafınızdan bu şekilde ulaştırıldığı iddia edilebilir. Sonuçta tüm bu olaylar gelip sizin sözünüze karşı diğer tarafın sözü noktasında tıkanıyor. Attığınız her adımda her hukuki işleminizi noter huzurunda yapamayacağınıza göre bu tip riskler ve zaman zaman kayıplar hayatın içinde var diye düşünüyorum.