Mesajı Okuyun
Old 03-03-2021, 17:43   #1
Konuk

Varsayılan Almanya Eşten Bağımsız Oturum İzni Hk.

Merhaba, eşimle evleneli henüz birkaç ay oldu. Eşim Almanya'da yaşayan bir Türk vatandaşı. Evliliği İzmir'de yaptık ve yaklaşık birkaç aydır da eşimle birlikte Almanya'da yaşıyoruz. Ancak maalesef eşimle iyi anlaşamıyoruz ve sık sık tartışıyoruz.

Almanya'da yaşamaya devam edebilmek ve burada eşten bağımsız oturum izni almak istiyorum. Çünkü beni yakında mağdur edebileceği endişesi içerisindeyim. Bu konuda biraz araştırma yaptım ancak bazı konularda net bir bilgi bulamadım. Sizlere bazı sorularım olacak, bunları yanıtlarsanız çok memnun olurum. Şimdiden ilginiz için çok teşekkür ederim.

1) Eşime ait iş yerinde 1 yıl boyunca sigortalı olarak çalışırsam bu 1 yıl sonunda eşten bağımsız oturum izni sahibi olabiliyormuşum, bu doğru mu? Ayrıca bu koşulun bilmem gereken ek detayları da var mı?

2) Evliliğimiz süresince kendime ait bir iş yeri açabilir miyim?

3) Eğer açabilirsem ve ilerleyen süreçte eşim ile boşanırsak Almanya'da oturumum ne olur? Burada iş yeri açmam eşten bağımsız oturum izni almam konusunda bana kolaylık sağlar mı?

4) Eşimden bağımsız en kolay nasıl oturum izni alabilirim?

Yakında eşimden boşanacağımız düşüncesi içerisindeyim. Bana çok büyük vaatler verip benimle evlendi ancak ne yazık ki ona inanarak yanılmışım. Hayatımı Almanya'da kurmak istiyorum, Türkiye'de hiç kimsem yok.

Saygılarımla.