Mesajı Okuyun
Old 22-11-2007, 13:51   #5
Admin

Bu düzenlemeyle ilgili bana özel mesaj/eposta vs. yoluyla gelen eleştirileri burada topluca yanıtlamak istiyorum:

Sitemizdeki Teşekkür sayısı uygulamamızın asli amacı siteye "nitelikli hukuki katkıyı" arttırmaktır.

Hukukçu olmayan üyelerimizin (veya hukukçu olup hukukla ilgisiz katkı yapan üyelerimizin) sitemize katkıları için de müteşekkiriz ve bu üyelerimize de halen teşekkür sistemi kullanılarak teşekkür edilebiliyor, bunu engellemiş değiliz. Ancak hukukla ilgisiz bu katkıların hukukla ilgili katkı sağlayan üyelerimizin önüne geçmesini istemiyoruz ve neticede bir hukuk sitesi olduğumuz düşünüldüğünde de bu bence anlayışla karşılanmalıdır.

Örneğin site lokali ya da yazdıklarımız yazdıklarımız konusu içinde yoğun katılıma sahip konular içine gönderilen 2 satırlık bir mesaj o konuyu takip eden onlarca üyeden teşekkür alabiliyor ve bu konuya katılan bir üyemizin teşekkür sayısı hızla yükselebiliyor. Oysa meslektaş soruları alanında bir içtihat paylaşan, bir meslektaşının sorununu çözen, Turkish Law alanında bir yabancı konumuğuzun hukuki soruna yardımcı olan, KAHDEM alanında bir ziyaretçimizin hayatını değiştiren bir yanıt veren, Adliyeye Gidiyorum ilan panomuza katılıp bir meslektaşının şehirlerarası yolculuk yapmasını engelleyen üyemiz aynı teşekkürü alamıyor ve aynı teşekkür oranlarına ulaşamıyor.

Sonuçta baktığınız zamanda THS içindeki bizim asli amacımız olmayan konulara katılan üyelerimizin asli amacımız olan konulara katılan üyelerimizden daha yüksek teşekkür oranlarına ulaştığını görüyoruz ki, bu arzu ettiğimiz bir sonuç değil.

Takdir edersiniz ki, bir meslektaşının sorununu çözmek için zaman ayıran içtihat bulan, ona yardımcı olan bir üyemizin sitemize ve hukuka olan katkısı, örneğin tek kelime konusu içine zaman zaman tek kelimelik ifadeler ekleyen bir üyemizin katkısından fazladır ve daha önemlidir.

Site Lokali içindeki konulara teşekkür edilmesini engellemiş değiliz, bu konulara halen eskisi gibi teşekkür edebilir, edilen teşekküre eklenen notu eposta ile haber alabilir ve teşekkür sayfanızda görebilirsiniz. Sadece bu teşekkürler artık sitedeki "teşekkür notunuzu arttırmıyor" ve teşekkür notu uygulamamız da bir hukuk sitesi olarak hukuki katkılara endeksli olabileceğini düşünüyorum.

Belirtmek gerekir ki, üyelerimizin teşekkür notunu uzun vadede üyemizin sitemize olan aktif katkısını ölçmek için bir kriter olarak kullanabiliriz ve bu açıdan da bu notun fıkra anlatarak, espri yaparak ya da şiir yazarak değil, nitelikli hukuki katkı sağlayarak artmasını arzuluyoruz.

Bu açıdan eleştirilere saygılı olmakla beraber, bu konudaki uygulamamızın değişmeyeceğini, hatta muhtemelen ileride daha da sertleşeceğini belirtmek durumundayım.