Mesajı Okuyun
Old 02-08-2021, 11:33   #4
Yücel Kocabaş

Alıntı:
Yazan guney1988
Cevap için teşekkürler üstad. İmar planının üzerinden 5 yıl geçmemiş olduğunu öğrendim, yani artık sadece fiili el atma varsa asliye hukukta dava açabilirim değil mi ?Bu konuyu da haritalardan tespit etmeye çalışıyorum ama bazı haritalarda yol arsanın yanından paralel şekilde geçiyor bazılarında ise parselin 2 metre içerisinden yani arsaya da asfalt dökülmüş şekilde geçmiş gözüküyor. Bunun tespitini pratikte kesin bir şekilde yargılama öncesi nasıl yapabilirim ? Arsa bulunduğum şehirden uzakta bir şehirde olduğu için bizzat görme imkanım yok , zira görsem de bir iki metrelik alana asfalt dökümünü teknik olarak tespit etmem mümkün olmaz.
1.) Kam.K.geçici m.1 ve İmar K.10 m.'ye göre; imar planının kesinleşmesi tarihinden itibaren 5 yıllık süre geçmedikçe "hukuk elatma" ya dayalı dava açılamayacığından, bu aşamada varsa salt fiili el atmaya göre bedel davası açabilirsiniz.

2.) Kamulaştırmasız fiili el atma bulunup bulunmadığı ilgili belediyeden sorulabilir. Yeterli cevap verilmez ise, tapuya ait çapın koordinat ve nirengi noktaları esas alınarak teknik bir eleman vasıtası ile mahalline uygulanması sureti ile, taşınmaza el atma durumu tespit edilebilir. Diye düşünüyorum.