Mesajı Okuyun
Old 09-12-2006, 18:43   #10
icra20

Sayın meslektaşım
Sorun babayiğitlik değil, sorun meslek içi eğitimlerimizin yetersiz olması devamlı birbirimizle yaptığımız iştiraşelerden bu mesleği yürütmemizden kaynaklanmaktadır. Çünkü büyüklerimizden veya tecrübeli diye bildiğimiz meslektaşlarımıza yaptığımız danışmalar sonucunda edindiğimiz bilgilerin doğru olup olmadığını kaynağını araştırmadan uygulamaktan kaynaklanmaktadır. Her yaptığın işlemin mevzuatını bilirsen bunu müfettişlere yaptığın işlemlerin kaynağı olarak takdim edersen, bu hususta fazla direnmezler. Örneğin başımdan geçen bir olayı anlatsam ne demek istediğimi anlayacaksın, teftiş esnasında müfettiş ilamda belirtilen harcın ikmal edilip edilmediği hususunu araştırıp araştırmadığımı ve gösterdiği ilamda harcın ikmal edilipedilmediğini sorduğunda Benim ilam harcının ikmal etme mecburiyetim yoktur. Zira takibi de reddetme yetkimde yoktur.İlam harcı ikmal edilmeden ilamı veren yazı işleri müdürü sorumludur dediğimde dayanağın nedir sorduğunda hemen bu hususta verilmiş bulunan yargıtay kararını ibraz edince kendiside hayret içinde kaldı,bu husus tavsiyelere alınmadı, oysa belki başta siz ve diğer meslektaşlarımızın çoğunluğu müfettişin harç ikmal edilmeden takibin kabul edilemiyeceği düşüncesiyle hareket etmektedir. yani anlatmak istediğim müfettişler korkulucak kişiler değildir, yeterki görevlerimizi mevzuata uygun yapalım, gayet anlayışlada dinlerler, şunu da hatırlatayım, yolluklarla ilgili konulmuş bulunan limit nedeniyle bu meslekte görev yapan icra müdürlerinin yüzde 90 nı iptali için dava açması gerekirken malesef edindiğim bilgilere göre yok denecek sayıda dava açılmıştır.Çok üzüldüm. Çünkü biz bu uygulamadan en fazla mağdur olan kesim olmamıza rağmen, dava açmassak bile sorunlarımızı ve mağduriyetimizin giderilmesi için en az bakanlığa dilekçe yazmamız gerekir. Gerek meclisin vermiş olduğu ve gerekse bakanlığımızın vermiş olduğu emirlere her zaman saygımız vardır. Her çıkan yasa ve verilen emirler adil ve eşit olmuş olsaydı Anayasamızda eşitlik diye bir ilke olmazdı malesef ve üzülerek Trakya bölgesinde sadece danıştaya yasanın iptal edilmesi için ben dava açtım açtım bulunduğum dairede ve ildende destek verilmemesine rağmen, bu bir babayiğitlik değil, bu bir hukuk mücadelesi, hak aramak olarak kabul ediyorum. Hafta sonu olduğu için alacaklının talebini yorumlama hakkımız olmadığına dair kaynağı mesai günü bildireceğim.