Mesajı Okuyun
Old 15-03-2011, 14:15   #1
Av.İlker DOLGUN

Mutsuz Uyap Sorgulama Harcı

Takibin kesinleşmesi üzerine; borçlu adına kayıtlı araçların kayden haczi, malvarlığı sorgulaması yapılarak taşınmaz bilgilerinin, Sgk sorgulaması yapılarak çalışma bilgilerinin tespiti istemimiz İcra Müdürü tarafından “Her Bir sorgulama için 1,20.-TL. suret harcı dosyaya yatırılmadığı” gerekçesiyle reddedilmiştir.

Sorgulama = Suret Harcı; Buda nereden çıktı şimdi, ne sureti? Suret istemiyorum, sorgulama talep ediyorum şeklindeki sözlü itirazlarımız üzerine İcra Müdürü yılların verdiği birikim, engin deneyim ve tecrübelerine! dayanarak şu açıklamada bulunmuştur. Her bir sorgulama sonucunda olumlu ya da olumsuz çıktı alınmakta ve dosyasına takılmaktadır, işte bu çıktılar için suret harcı alınmaktadır. Başka türlü bu sorgulama taleplerinin üstesinden gelinememektedir!

Suret harcı = Çıktı (Yazdırma) parası! Yani Uyap Har(a)cı !!

Bu durum nedendir bilinmez, aklıma Deli Dumrul’ u getirdi. Hani Deli Dumrul’ un bir çayın üzerine köprü yaptırıp, geçenden 30 akçe geçmek istemeyenden döve döve (dayak parasını da ekleyerek) 40 akçe alması hikayesini..

Konuyu şikayetle mahkemeye taşımayı düşünüyorum ama öncesinde meslektaşlarımla paylaşmak, bilgi ve görüşlerinize başvurmak istedim. Benzer bir uygulama ile karşılaşan, konu hakkında karar alan varmıdır?