Mesajı Okuyun
Old 30-01-2014, 16:30   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
selamlar,

kooperatifin dağıldığının tespiti ile son yönetim kurulu üyelerinden devlet memuru olan müvekkilim tasfiye memuru olarak tayin edilmiştir.
devlet memurlarının tasfiye memuru olarak atanmalarına bir engel var mıdır?
Sayın demester;

657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nun 'TİCARET VE DİĞER KAZANÇ GETİRİCİ FAALİYETLERDE BULUNMA YASAĞI' başlıklı 28. maddesi şu şekildedir:"(Değişik madde: 30/05/1974 - KHK-12; Değiştirilerek kabul: 15/05/1975-1897/1 md.)

Memurlar Türk Ticaret Kanununa göre (Tacir) veya (Esnaf) sayılmalarını gerektirecek bir faaliyette bulunamaz, ticaret ve sanayi müesseselerinde görev alamaz, ticari mümessil veya ticari vekil veya kollektif şirketlerde ortak veya komandit şirkette komandite ortak olamazlar. (Görevli oldukları kurumların iştiraklerinde kurumlarını temsilen alacakları görevler hariç).

Memurların üyesi oldukları yapı, kalkınma ve tüketim kooperatifleri ile kanunla kurulmuş yardım sandıklarının yönetim ve denetim kurulları üyelikleri görevleri ve özel kanunlarda belirtilen görevler bu yasaklamanın dışındadır.

Eşleri, reşit olmayan veya mahcur olan çocukları, yasaklanan faaliyetlerde bulunan memurlar bu durumu 15 gün içinde bağlı oldukları kuruma bildirmekle yükümlüdürler."

Düzenlemeye baktığımızda, altını çizdiğim kısımda istisnai bir durumun söz konusu olduğunu görmekteyiz. Açıkça memurların tasfiye memuru olarak görev alabilecekleri hususunda bir düzenleme bulunmamakla birlikte, sürekli gelir getirebilecek ve ticari faaliyet olarak değerlendirilebilecek bir yönü olmadığından kanaatimce bir memurun tasfiye memuru olarak görev almasında sakınca bulunmamalıdır.

Saygılarımla..