Mesajı Okuyun
Old 05-01-2011, 23:39   #11
Av.Ömer Güntay

Alıntı:
Yazan Özge Yücel
Biçemim konusundaki düşünceleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ediyorum, demek ki amacıma ulaştım. Çünkü amacım tartışma ortamı sağlamaktı.

Resmi dil-devlet dili ayrımını ben de yapay buluyorum. Aslında bunun üzerine yeterince düşünmeden yorumlar yapıldığını düşünüyorum. Kavramları düşünmek belki şimdi her zamankinden daha önemli, kavramların içinin boşaltıldığı, çarpıtıldığı bir dönemdeyiz. Resmi dil sözü daha hukuksal da devlet dili sözü daha siyasal bir anlam taşıyor olabilir mi acaba?

Değerli meslektaşım, kavramlara yaptığınız vurgu yerindeliğinin yanısıra bana bir an "kavram hukukçuluğu", "içtihat hukukçuluğu" tartışmasını anımsattı. Ben bu tartışmada hep kavram hukukçuluğundan yana olmuşumdur. Bunun temel nedeni kavramları özümsememiş ve onlara egemen olamayan bir hukukçunun içtihadını oturtacağı hukuksal temelden yoksun kalacağını düşünmemdir. Kavramlara sarılalım, onlar üzerinden yürüyelim...

Son sorunuza gelince: kesinlikle resmi dil sözü daha hukuksal, hukuk dili tekniğine daha uygundur; devlet dili sözcüğü hukuk dili olarak terk edilmelidir. Ayrıca devlet dili teriminin kullanılması, anayasaların toplumsal mutabakat metinleri olduğu düşünüldüğünde siyasal/öznel değer yargısı çağrışımları barındırması nedeniyle de yerinde değildir.

Saygılarımla.