Mesajı Okuyun
Old 28-04-2019, 19:31   #12
av eren erdemir

Alıntı:
Yazan Av. Meltem ERTÜRK
Merhaba değerli meslektaşlarım;

Müvekkil 13.01.2017 tarihinde içinde kiracısıyla birlikte ev satın alıyor. Ertesi gün ihtarname çekiyor ancak 6 ay içinde çıkmasını istiyor. (Bana kalırsa 1 ay süre vermeliydi)

Kira sözleşmesinin de bitim tarihi 30.04.2017 dir. Ayrıca müvekkil Haziran ayında uzunca bir süre için Amerika'ya gidecek olup mümkün olan en kısa sürede tahliye istemektedir.

Şimdi önümde 1 ay içinde iht.çekip 6 ay sonra da tahlyie davası açabileceğim bir yol var. Ayrıca ödenmeyen kira alacağı sebebiyle örnek 13 de yapabilirim. Fakat BK.351/2 hükmünü ben hiç kullanmadım, sizlere sormam gerekti.

Maddede der ki:"Kiralananı sonradan edinen kişi, dilerse gereksinim sebebiyle sözleşmeyi sona erdirme hakkını, sözleşme süresinin bitiminden başlayarak bir ay içinde açacağı dava yoluyla da kullanabilir."

Bu yolu kullanmam için herhangi bir ihtara ya da bildirime gerek yok mu? Sözleşme şu tarihte bitti deyip 1 ay içinde direk tahliye davası mı açıyoruz? (NOT: aklımı karıştıran husus müvekkilin iktisap tarihinden sonra ihtarname çekip, kiracıya 6 ay süre vermesi)

Değerli meslektaşım;
Çok benzer bir sorunla uğraşıyorum bu sıralar. Aynı şekilde müvekkilim taşınmazı(iş yeri) satın aldığının ertesi günü ihtiyaç sebebiyle tahliye maksadıyla açıkça TBK madde:351 uyarınca diyerek ihtarname göndermiş ancak ihtarnamede ''bir sonraki ayın sonuna kadar tahliye edin'' demiştir.
Bu ihtar TBK 351'in uygulanması için yeterli midir?

Bir diğer sorum da 6 aylık süre forumda konuşulduğu gibi ihtarnamenin tebliğinden itibaren mi başlıyor, iktisap tarihinden itibaren mi?

Şimdiden çok teşekkür ediyorum.