Mesajı Okuyun
Old 12-02-2002, 00:56   #1
Aydın

Varsayılan Yeni kira yasası zor anlaşılıyor.

Kiracımla 1.12.1999 başlangıç tarihli '1 yıl' süreli kira akdi yaptık.2.yıl için %80 artış
oranı kararlaştırdık.Kiralanan yer kontratta 'işyeri'olarak geçiyor.Kiracı,son zamanlarda
mevcut kontratı değiştirmemizi;burada ticari faaliyette bulunmadığını,sadece resim yaptığını
(kendisi öğretmen ve ressam)bu nedenle işyeri nitelemesinin yanlış olduğunu,kontratı acilen
'konut' olarak değiştirmemizi istiyor.Ancak konut olarak kullanmıyor.Mezkur g.menkul
işmerkezi olarak bilinen bir semtte ve apartmandaki 10 dairenin sekizi işyeri ikisi konut
olarak kullanılıyor.Belediye emlak kayıtlarına göre mezkur yer 'işyeri' olarak geçiyor ve vergilendiriliyor.Mezkur yerin hukuki nitelemesini öğrenmek istiyorum;Kiracı akitte
belirttiği ve ailesiyle oturduğu ikametgah adresi dışında bu yeri konutu olarak göstermekte
hukuken haklı mıdır? Başta belirttiğim gibi önümüzdeki Aralık ayında aktin 1.yılı doluyor.
Yeni kira yasasındaki artış oranı benim aktime uygulanacak mı? Kiracının akti değiştirmek istemekteki acelesi bu aktin kira yasasından önce yapılması ve bu nedenle yeni kira yasasının daha önceden yapılan akitlere şamil olmayacağı şeklindeki kanun hükmünü
bertaraf etme niyetinden kaynaklanıyor olabilir mi?Kanunun bir kısmını anladım,ancak
'2000 yılı içinde yenilenecek sözleşmelere yeni kanun hükümleri uygulanır.'ibaresinin
'bir yıl süreli' sözleşmeme uygulanıp uygulanmıyacağını anlamadım.Bu konularda bilgi
verirseniz çok sevinirim.Saygılarımla...
Ersan çetin

24-07-2000 00:02:00