Mesajı Okuyun
Old 06-12-2012, 09:49   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan bekletici mesele yapılan davaya dair ilginç bir durum

merhaba meslektaşlarım.Sulh hukuk mahkemesinde TMK 652 uyarınca özgüleme davası açtık.Özgülenmesini istediğimiz konutun aile konutu olduğunun tespiti için tarafımıza süre verildi.Aile mahkemesinde tespit davası açtık.tüm m,irasçılara tebligat çıkarıldı,Tanıklarımız dinlendi,keşfe gerek görülmedi,herşey güzel giderken karar aşamasında aile mahkemesi hakimi değişti.Yeni gelen hakim," eş dava tarihinden önce öldüğü için davanın hukuki nedeni ortadan kalkmıştır diyerek karar vermeye yer olmadığına hükmetti.Gerçekten şoke oldum.Sonradan hakimle görüştümbizim dava bitti ancak bu karar yanlış dedim ve içtihatları gösterdim.Bana elindeki kitapta yazan görüşü gösterdi,ben de elimde bulunan ancak reddedilme riskini hiç düşünmediğim için dosyaya sunma gereği duymadığım içtihatları gösterdim.Hemen ikna oldu.Ancak yapacak hiçbirşey kalmadı artık.Bana yeniden dava açın bu sefer sadece tespit isteyin tespitle birlikte tapuya şerh istemeyin o zaman konusu farklı bir dava açmış olursunuz derdestlik itirazını önlersiniz, bu şekilde karar verelim dedi.Ancak kafama takılan iki husus var.
Birincisi sulh hukuk mahkemesinde bekletici mesele yapılan dosya reddedildiği için sulh hukuk yeni açılan davayı kabul edecek midir?
ikincisi sadece tapuya şerhine kelimesini dilekçeden çıkarmakla derdestlik itirazı önlenir mi?Derdestlikte dilekçenin içeriği önemli değil mi?