Mesajı Okuyun
Old 03-10-2007, 20:31   #65
Tiocfaidh

Alıntı:
Yazan Av.Habibe Yılmaz Kayar
Sn.Tiocfaidh

Sorunun muhatabı Sn.Gürgan da olsa,merakmı hoşgörün,bu soruyu neden sordunuz?

Habere konu olan olayda ,sünnet olan çocuk hakkında dava açılması önerilmediğine göre sorunuzla nereye gitmek istediğinizi kavrayamadım.

Aydınlatmanızı rica edeceğim.

Sayın Kayar,

Ülke olarak bizim de tabi olduğumuz modern hukuk sistemlerinde; 'veli' ve 'vasi' denilen kurumlarla kendilerini temsil ve savunma yetilerine sahip olmayan kimselerin, hukukça yetkin görülen kişilerce gerekli görülen hallerde veya sürekli olarak idare edilmeleri ve yönetilmeleri mümkün kılınmıştır. Olası istisnai halleri bir tarafa bırakarak sünnet olma çağında olan ve ehil olmayan bir sünnetçi tarafından cinsel organı kesilen bir çocuğun yaş itibariyle veli kurumundan yararlanacağını ve babasının kendisi adına ilgili resmi ve gayriresmi işlemleri yürütebileceğini söyleyebiliriz. Sahip olduğu sıfat kapsamında velisi bulunduğu çocuğun mağdur olması halinde o'nun adına hareket etme ve ilgili mercilere başvurma hak ve yetkisini haiz olan kişinin aynı zamanda dolaylı olarak mağdur olduğunu ve bu kişi hakkında adli tahkikat yapılması gerektiğininin önerildiğini göz önünde bulundurursak, estetik amaçlı cilt gerdirme operasyonu sırasında yüz derisinde 3 santimetrelik bir yırtık oluşan mağdure hakkında Sağlık Bakanlığı'nın idari soruşturma başlatmasını da kendi içinde mantıklı görebiliriz. İkisi arasında kayda değer bir fark göremiyorum, aynı mantık veya mantıksızlık her ikisi için de geçerli kanımca.

Dipnot1: Verdiğim örnekte cildi yırtılan kişiyi bir yetişkin yerine henüz tam ehliyetli sıfatını kazanmamış bir çocuk olarak değiştirdiğimizde hekim arkadaşın(kendisi yediğimiz içtiğimiz ayrı gitmez gibi bir uslup kullandığı için aynı tonda karşılık veriyorum) sorusuna konu olan olayla aradaki bağlantı daha kolay kavranabilir.