Mesajı Okuyun
Old 11-05-2007, 16:43   #5
Av.Yücel

"Karar, 102. maddedeki süreci (cumhurbaşkanlığı seçim süreci) durdurmamıştır. Bu durmadığı için duran sadece 1. turdan 2. tura geçme olayıdır. Bu süreç zaten duramaz. Anayasa'nın dışına çıkılarak bir karar alınması halinde süreç durmaz ve yeni bir erken seçim kararı alınamaz. 20 günde seçim tamamlanmazsa zaten seçime geçilir. Perşembe dendiğine göre, üç turdan itibaren koyun süreyi. Bir gün daha atlanırsa iş bitiyor. 'Ben 3 turda seçerim' diyemezsiniz. 1. turda 367 karar sayısı bulunsa bile kalan sürenin takvime sığması gerekir. Bu süreçte Anayasa değişikliği yapamazsınız. Siyaseten yapılmak istenen taktikleri Anayasa usulleri içinde yapmak durumundasınız. Bunun dışında yapacaklarınızın anayasal geçerliliği yok." (SABİH KANADOĞLU)

Yukarıda Yazdığım Sabih Kanadoğlu'nun 03.05.2007 tarihli Milliyet gazetesinde çıkan açıklamasıdır.Bu açıklmasına kısmen katılıyorum cumhurbaşkanılığı seçim sürecine girildikten sonra erken seçim kararı alınmasını doğru bulmuyorum.Ancak 1.turda 367 karar sayısı sağlansa bile 4 turun da takvime sığması gerekir görüşüne katılmıyorum.Kanunda açıkça yazılan 20 günlük sürenin içerisinde cumhurbaşkanının seçilmesidir. Sabih Kanadoğlu'nun görüşünün kanunun amacına ve ruhuna aykırı olduğu kanısındayım...