Mesajı Okuyun
Old 17-03-2015, 14:12   #10
Gemici

Sayın KAR,
1. 'Evrim Teorisi' Hengamesinde 'Kelimeler ve Anlam' konusundan biraz uzaklaşıp dolambaçlı bir yola girmiş olsak bile, sonunda ana yola girip 'Kelimeler ve Anlam' konusundaki düşüncelerimizi belirteceğimizden eminim. Ortak bir neticeye varır mıyız varmaz mıyız ayrı bir konu elbette.
2. Evrim Teorisi kavramını bu alanda ben kullandım. Av. Erdem Akçay değil. Sayın Akçay mesajında sadece "Bence insan bilinci evrimde trajik bir şekilde ilerledi.' ifadesini kullanmış. Ben bu ifadeden 'Evrim Teorisi' ile ilgili bir anlam çıkaramıyorum.
3. Evrim kelimesinin anlamları konusundaki Türk Dil Kurumu maddesini alttaki alıntıda görebilirsiniz. Alıntıdan da anlaşılacağı üzere 'Evrim' kelimesinin anlamı sadece evrim teorisi anlamı ile sınırlı değil. Kelimenin başka anlamları da var.
4. 'Kelimeler ve Anlam' başlığı altında bir başlık atıp tartışmaya sunmak bence çok yararlı bir katkı.
5. Buna rağmen Sizin tartışmaya katkınız diğer katılımcıların mesajlarını sorgulamaktan öteye gitmemiş şimdiye kadar. 'tartışmaya hazırım' diyorsunuz ama şimdiye kadarki katkınız, belirttiğim gibi sadece soru sormak.
6. Evrime inanıyır musunuz? Yoksa böyle bir şeyin olduğunu kesin biliyor musunuz? türünden 'ironik' sorularınızdan 'Evrim Teorisi' ile barışık olmadığınız sonucunu çıkarıyorum. Bu benim sizin yazdıklarınızdan, özellikle alıntıladığım ironik sorularınızdan çıkardığım sonuç. Çıkardığım sonuç doğru mu değil mi bilemiyeceğim.

Herşeye rağmen, düşüncelerinize saygım var, düşüncelerinize katılsam da katılmasam da. Yeter ki 'tartışmaya hazırım' demekle THS katılımcıları ile paylaşmaya hazır olduğunuzu belirttiğiniz düşüncelerinizi paylaşın.

Alıntı:
Yazan Türk Dil Kurumu Büyük Türkçe Sözlük
evrim
a. 1. Zaman içinde birdenbire olmayan, kesintisiz, niteliksel ve niceliksel gelişme süreci. 2. biy. Bir canlıyı ötekilerden ayırt eden biçimsel ve yapısal karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir dizi değişme olayı, tekâmül.
Güncel Türkçe Sözlük
1. Olanakların içten dışa doğru gerçekleşmesi. 2. Başlangıçta belirtisiz olarak bulunan bir ilkenin yavaş yavaş kendini gerçekleştirip gelişmesi ve sonunda oluşarak ortaya çıkması. 3. Bir ereğe doğru sürekli olarak adım adım ilerleyen ve kendi içinden oluşan değişme. (Dış nedenlerle belirlenmiş bir değişmenin karşıtı.) 4. Ne belli bir anlamla belirlenmiş olarak, ne de bir ereğe yönelmiş olarak yavaş ve basamak basamak oluşan (değişim, dönüşüm). 5. Biçim almamıştan, az belirgin olandan biçim almışa, tam belirgin olana giden değişim. 6. Yavaş ve sürekli ya da sıçramalı, atılımlı olarak bir biçimden öbür biçime, bir türden öbür türe giden değişim (dönüşüm). 7. (Fizikötesinde) a. Tanrı'nın kendisini dünya olarak gerçekleştirmesi (Nikolaus Cusannus'ta, panteismde). b. Oluşan, değişen gerçeklikler olarak ide ve tin. Bunlar oluş sürecine girmeleriyle değerden düşmezler, tersine daha zenginleşirler, somut, canlı bir gerçeklik kazanırlar. (Alman idealizminde olduğu gibi.) 8- (insan yaşamı ve tarihinde) a. Belirsiz nedenlerden çıkan bireysel, organik bir gelişme. (Aydınlanmanın karşıtı olarak romantizmde görülür.) b. Birliğin, birbirlerini dışarda bırakan karşıtlara bölünmesi yoluyla kendiliğinden oluşan eytişimsel bir devinim; bu karşıtlar daha yüksek bir birlikte ortadan kaldırılarak birleştirilirler; bu birlikten de yeni yeni karşıtlar çıkar. (Alman İdealizminde, özellikle Hegel'de ve eytişimsel özdekçilikte böyledir, bk. eytişim, c. Gelecekteki bir ereğe doğru usa uygun ilerleme süreci, d. Bulucu, sınayıcı, yeniyi yaratıcı oluş (Nietzsche ve Bergson'da). 9- Gelişme: a. Zaman dışı, matematiksel ilişkilerde. (Ör. Noktanın gelişmesi olarak çizgi.) b. Düşünce alanında bir çözümleme anlamında: açarak ortaya koyma = bir düşüncenin mantıksal olarak geliştirilmesi.
BSTS / Felsefe Terimleri Sözlüğü 1975
(karşılık: evolusyon), (Lat. evolvere = açılmak): Canlının tür, ırk ve grup olarak gelişmesi; bir canlıyı diğerlerinden ayırt eden morfolojik ve fizyolojik karakterlerin gelişmesi yolunda geçirilen bir seri değişme olayları. bk Filogeni.
BSTS / Zooloji Terimleri Sözlüğü 1963

Saygılarımla