Mesajı Okuyun
Old 05-09-2008, 20:20   #1
Konuk

Varsayılan Çocuklarım için babayanafaka dışında maddi manevi tazminat davası açabilirmiyim?

Merhabalar,

Ben üç cocuk annesiyim. Çocuklarım 12, 15, 16 yaşlarındalar. 9 senedir eşimle ayrıyım şimdiye kadar nafaka talebim olmadı. 3 sene hiçbir nafaka ödemesi yapmadığı zaman çalışarak çocuklarıma baktım. Daha sonra kendisi banka hesabına çocuklar için para yatırmaya başladı. Yani 6 senedir bu şekilde devam ediyor ancak, yaptığı harcamaları sürekli çocukların başına kakıyor. Çocuklara kızınca hiçbirşey almıyor yani kendince para bende ben ne dersem o olur demekte olumsumsuz yaklaşımları kızlarımın psikolojisini bozduğu için ben çalışamıyorum. Defalarca işe girmeme rağmen çıkmak zorunda kaldım Ayrıldığım eşim boşandığım için bana olan kızgınlığını çocuklardan çIkarırken bu arada beni de bizzat zor durumda bırakmaktan garip bir haz almakta. Avukatım yakında nafaka davası açacak çocuklarımın babası matbaa müdürü maaşının dışında prim ve yan gelirleride var. Ben ise sadece babamdan yetim maaşı almaktayım. Bu durumda, çocukların bugüne kadar yaşadıkları sosyo-ekonomik yaşam standartlarını gözönüne alarak her çocuk için 1000 ytl istemekteyim Ayrıca babanın sebep olduğu psikolojik sorunlar sebebiyle çocuklarım için tazminat davası açabilirmiyim? Mahkemeya çıkmadan önce ne gibi deliller ortaya koyabilirim? Mesela Rusyada nüfusuna kayıtlı olmayan çocuğunun resmini kızımın cep telefonuna gönderdi.Kızlarım bir çocuğu daha olduğunu o zaman öğrendi. Eve bilgisayar aldı mecburen internet bağlattım Çeşitli elektrikli cihazlar getiriyor eve benim fatura yükümü artırıyor. Ayrıca ilk mahkemede mal varlığı, bankadaki parası vs gibi, şerh, bloke gibi işlemlerde yaptırabilirmiyiz. Çünkü ilginç bir kişilik inat için ödemek istemeyecek ve her türlü yolu deneyecektir. Ayrıca çocuklarıma liste gösterip bakın bakın bu ay size bu kadar para harcadım demektedir. Artık bu kişilikle nafaka almayı kendi isteği ile değil, çocuklarımın kanuni hakları çerçevesinde almak istemekteyim.

Babanın yanlışları o kadar çok ki uzatarak daha fazla vaktinizi almak istemem. Bende geleceğin hakim annesi olacağım inşaallah. Konu ile ilgili bilgi verirseniz sevinirim Şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla,