Mesajı Okuyun
Old 10-02-2008, 12:57   #44
Av.Suat Ergin

Varsayılan Virgülün Önemi

10 Şubat 2008
Şükrü KIZILOT
skizilot@yaklasim.com

Kurallara uyan ceza ödeyecek

BAŞLIKTA bir hata yok. Kurallara uymayan değil, "kurallara uyan" ceza ödeyecek.

Bunu ben demiyorum, kanunda yazıyor!..

İş Kanunu’nda bir madde var, o maddede kurallara uygun hareket eden işverene, ceza kesileceği yazılı.

"Nasreddin Hoca fıkrası" gibi oldu ama ne yapalım, yasa maddesi böyle diyor!..

OLAY NE?

Olayı tesadüfen fark ettim.

Eski öğrencilerimden, İş Müfettişi Arif Temir’in, Ocak 2008 baskı "İş Kanununda İzinler ve Uygulaması" kitabını okurken, bir nokta dikkatimi çekti.

Kitabın 48’inci sayfasında; yıllık ücretli izin yönetmeliğinin esas ve usullerine aykırı olarak izin kullandırmayan işveren hakkında, her işçi için 179 YTL (2008 yılı için) idari para cezası uygulanacağı belirtiliyordu. Dikkatle bir daha okudum; "...yönetmeliğin esas ve usullerine aykırı olarak izin kullandırmayan işveren hakkında ceza uygulanacağı" yazılıydı. Kendisini aradım:

- Arifciğim bir hata olmasın?

- Yok Hocam, kanun maddesi aynen yazdığım gibi. İş Kanunu’nun 103. maddesinde aynen böyle yazıyor. Ben de kanun maddesini değiştiremeyeceğim için ona uygun olarak yazdım.

- Peki, işçi çalıştıranlara; "İşçilerinize izin verirken, bununla ilgili yönetmeliğe uymayın. Uyarsanız, ceza yersiniz" diye duyuruda mı bulunalım?

- Ona karışamam Hocam ama işverenler yine de yönetmeliğe uygun hareket etsinler.

VİRGÜLÜN ÖNEMİ

İlgili yasa maddesini, Meclis’te görüşülen şeklini vs. dikkatle araştırdım ve olayı anladım.

Madde metnindeki "...aykırı olarak" sözcüğünden sonra bir virgül konması gerekirken, virgül unutulmuş.

Unutulunca da cümle anlamını yitirmiş ve yukarıdaki "komedi" ortaya çıkmış!..

http://www.hurriyet.com.tr/yazarlar/...id=61&sz=35451