Mesajı Okuyun
Old 23-11-2012, 18:17   #7
Av.Hayrullah ÇUHADAROĞLU

Öncelikle 10 yıl civarında ekşi sözlük okuru/yazarı olduğumu belirteyim. Sık sık baktığım başlıklardan biri de elbetteki "avukat", "avukatlık" ve ilgili başlıklar. Evet genel bir sevilmeme durumu hakim sözlük(ler)de. Ve yine hakaret içeren, olumsuz yığınla örnek de bulunmaktadır. Ancak bunun sebebi en başta geniş bir ifade ve özgürlük ortamı olmasından kaynaklanıyor. Baskının ve yönlendirmenin çok az olduğu, dolayısı ile bu serbestliğin aynı zamanda "ipin ucunu kaçırma"ya da neden olduğu bir ortam söz konusu. Öyle ki isim vermek istemiyorum ama içlerinde milletvekili, belediye başkanı, kanaat önderleri, köşe yazarlar hatta yanılmıyorsam bakanlar ve başbakan'ın müşteki olduğu savcılık soruşturmaları ve ceza davalarının sayısı bir kurum olarak rekor sayıda hatta en başta geliyor sözlük. Bunun sebeplerinden biri de üyelerinin çoğunluğunun üniversite ve lise öğrencilerinin oluşturması. Yani tepki göstermenin, protesto etmenin, eylem yapmanın ve dolayısı ile yine ipin ucunu kaçırmanın en yüksek olduğu yaş dilimindeler. Yine de halihazırda en sıkı muhalefetin ve eleştirinin yapılabildiği, en fazla fikir çeşitliliğinin bulunduğu sanal ortamların da başında gelmekte.
Sözlük yönetiminin en üst kademesinde olan ve aynı zamanda şirket ortağı da olan "kanzuk" nickli meslektaşımızın da bu konuda büyük gayretleri olduğunu biliyorum. Gerçi son bir kaç aydır terazinin kefesinde hafif bir eğim de hissetmedik değil Yani yazılan yazıların hakaret ile eleştiri arasındaki o ince çizgiye çok dikkat ettiklerini, ancak onbinlerce girdiye de anında müdahele etme şanslarının olmadığını düşünüyorum. Öyleyse varım.