Mesajı Okuyun
Old 26-04-2006, 08:19   #1
Veysel

Varsayılan Usulden red olan bir davada aynı konuda tekrar dava açılabilir mi?

Sayın Arkadaşlar ;
1994 yılında Tasarruf teşvik fonundan şahsıma ait kesinti toplamını alarak sistemden ayrıldım. Yani devlet katkı payı ve neması tarafıma ödenmedi. Yıllar sonra Anayasa Mahkemesi, 10.12.2001 tarih ve 2001/361 sayılı kararı ile ödenmeyen devlet katkı payını ve nemasını "eşitlik ve mülkiyet hakkına aykırı" bularak iptal etti. Bende bu karara istinaden Hazine Müsteşarlığından tarafıma ödenmeyen devlet katkı payı ve nemasının yasal faizi ile birlikte ödenmesini talep ettim. Ancak talep tarihinin üzerinden 75 gün geçmesine rağmen olumlu veya olumsuz herhangi bir cevap alamadım. Yani zımnen red edildi.
Nasıl olsa "para çantada keklik" rahatlığı ile İdare Mahkemesine davayı 3-4 ay sonra açtım. Ancak sonradan öğrendim ki zımnen red tarihinden itibaren 60 gün içerisinde (idare mah. yarg. usul kan. gereği) dava açılması gerekiyormuş. 3 ay geçmesine rağmen ( her ne kadar interenetten her baktığımda "dava yeni açıldı" deniyorsa da...) dava daha sonuçlanmadı ve muhtemelen "usulden red" edilecektir. Şimdi ;
a.) Bir daha dava açabilir miyim?
b.) Devletten alacağım para hazineye irad mı kaydedilecek ?
c.) Peki hakimin "davayı neden geç açtınız?" diye sorması gerekmez mi?, ki bende, hastaydım bu nedenle açamadım diyebileyim.
d.) Hiç bir şey olmamış gibi tüm işlemleri yeniden başlatsam (işe hazineden başlayarak) tespit edilebilir mi? (çünkü az bir para değil ve üstelik benim hakkım.)
ilginiz için teşekür ederim. Saygılarımla...