Mesajı Okuyun
Old 26-02-2020, 15:09   #4
Av. Suat

Alıntı:
Yazan av.birlik
İcra ve İflas Kanunu'nun 333/a maddesinde “Ticaret şirketlerinde hukuken veya fiilen yönetim yetkisine sahip olanların; ticari işletmenin borcu ödeyebilecek ekonomik güce sahip olmasına karşın kasıtlı olarak ticari işletmenin borçlarını kısmen veya tamamen ödemeyerek alacaklıları zarara sokmaları ve ayrıca bu eylemlerinin başka bir suçu oluşturmaması halinde cezalandırılacakları” hükme bağlanmıştır. Bu hüküm dolayısı ile şikayet edebileceğinizi düşünüyorum. Ayrıca, eğer şirket, ticareti usul ve yasalara aykırı şekilde terk etti ise, buna dair de işlem yapabileceğinizi düşünüyorum.

Sayın Av Birlik, katkılarınıza ek olarak,
Belirttiğiniz davalarda şikayet zamanaşımı üç ay ve her halde bir yıl olduğundan malesef çoğu davalarda şirketlerin çok daha önceleri ticareti terk ettikleri gerekçesi ile ceza çıkmamakta.
Mahkemeler yaptıkları zabıta - kolluk araştırmasından bu sonuca ulaşabiliyorlar...
Öreğin takip yaptınız ve ödeme emri tebligatı iade geldi.
Siz de haklı olarak takibi kesinleştirmek için ticaret sicilden adres istediniz vs tüm bu işlemleri yapıp davanızı da yine bu üç ay ve her halde bir yıl içinde açmanız gerekmekte.
Zira ayı mahkemeler dönen ilk tebligat ile şirketin adresinde olmadığını yani ticareti terk ettiğini öğrendiğinizi farzedebiliyor ve bu bir yıllık süreyi de bu tarihten itibaren başlatıyor.

Ayrıca ....... borcu ödeyebilecek ekonomik güce sahip olmasına karşın kasıtlı olarak ticari işletmenin borçlarını kısmen veya tamamen ödemeyerek ....bunun için de şirketlerin mali durumlarının tespiti yani ticari defterlerin incelenmesi gerekmekte.
Çoğu zamanda şirketlere ve hali ile ticari defterlere hiç ulaşılamadığı için defterler incelenemediğinden ceza da verilememekte...