Mesajı Okuyun
Old 20-12-2011, 19:02   #19
Gemici

Alıntı:
Yazan Erdal Arap
Kapıcı: mesleği gereği işyerinde ikamet etmekde ve her an işverenin emrine hazır beklemektedir. Yuklarıda ifade etmiştim. Tekrar edeyim. İşçi işyerinin bahçesinde futbol oynarken ayağını burkarsa 5510 sayılı Kanuna göre bu da bir iş kazasıdır. Bunda kuşku yok. Aynı şey piknik için de geçerli. Piknik yaptığı yer işyeri organizasyonu içersinde bir yer ise 5510 sayılı Kanun anlamında iş kazasıdır. Ancak bu iki durumda da işverenin -kusuru yoksa- sorumlu tutulması mümkün değildir. 5510 sayılı Kanunun 13. madde hükmü gayet açıkve net. İşçi işyerinde bulunduğu sırada zararlandırıcı olaya maruz kaldıysa bu iş kazasıdır diyor. Madde metni yukarıda Sn. meslektaşım İ. Yiğit tarafından eklenmiş. Ordan bakabilirsiniz.

Hatta örneği biraz daha ağırlşaştırayım: İşçi işyerinin bahçesinde sigara içmekte iken kan davalarıları tarafından vücudunun değişik yerlerinden 50 kere bıçaklanmış ve ölmüştür. Bu bir iş kazasıdır (5510 s. K. m. 13). Ama işverenin bu iş kazasından sorumlu tutulması mümkün değildir. Neden? Kusuru yok. Ayrıca yapılan iş ile kaza arasında illiyet yok. [Burada işverenin işyerinde güvenlik zaafiyeti nedeniyle sorumlu tutulabileceğini düşünsek bile 3. kişinin ağır kusurunun sorumluluk için gerkli olan illiyet bağını kestiği söylenebilir.]

Bu ayrım çok önemli. Dünden beri çok yazdım ama anlatamadım bir türlü saygılarımla..
Alıntı: Kapıcı: mesleği gereği işyerinde ikamet etmekde ve her an işverenin emrine hazır beklemektedir.
Soru: Mesleği gereği iş yerinde ikamet eden kapıcı ikametgahında sevişirken kalp krizi geçirirse iş kazası mı olmuş olur?

Saygılarımla