Mesajı Okuyun
Old 20-12-2011, 09:24   #8
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Erdal Arap
Şimdi okudum da yazdıklarımı tam ifade edememişim sanki.
iş Kazası terimini iki başlık altında incelemek gerekir. Birincisi 5510 s. Kanun anlamında iş kazası. İkincisi ise bireysel iş hukuku anlamında iş kazası. Bu ikisi birbirinden tamamen farkı şartlara sahiiptir. İşyerinde meydana gelen her kaza 5510 sayılı kanun anlamında iş kazası olarak kabul edilir. Yargıtay'a göre de, "işçi düşmanları tarafından öç almak kastıyla işyerinde öldürülmüş bulunduğuna göre olayın 506 s. Kanunun 11. maddesinin A/a bendinde (şimdi 5510 s. K. m.13'de) öngörülmüş olan iş kazası sayılmak gerektiği ortadadır" (Y 10. HD. 30.4.1974, 38091/14209). Ancak olayın 5510 sayılı kanun anlamında iş kazası sayılması işverenin sorumlu tutulabilmesi için yeterli değildir. İşverenin sorumlu tutulabilmesi için kaza ile yapılan iş arasında illiyet bağının bulunması gerekir. (Bu saatte bu kadar yazabildim, iyi geceler)

Soru kazanın 5510 sy. yasa kapsamında kaza olup olmadığına yönelik değildir. Sorunun son cümlesine bakıldığında işverene karşı mirasçıların destekten yoksun kalma tazminatı talep edilip edilemeyeceği sorulmaktadır. Bu nedenle, işverene her hangi bir kusur izafe edilemeyecek somut olayda davanın reddine karar verileceğinde şüphe yoktur. Cengiz beyle aynı doğrultuda olan cevabımda direniyorum.