Mesajı Okuyun
Old 20-12-2011, 00:14   #5
Erdal Arap

Sosyal güvenlik hukuku anlamında iş kazası sayılacağı tartışmasız. Her ne kadar Av. İbrahim Yiğit iş saatleri içince olmadığı için iş kazası sayılmayacağını belirtmiş ise de bu görüşe katılmak mümkün değldir. İşçi işyerinde kazaya uğramıştır. İşyerinde meydana gelen her kaza 5510 s. Kanun anlamında iş kazası sayılır. İşçi işyerinin bahçesinde futbol oynarken ayağını burkarsa 5510 sayılı Kanuna göre bu da bir iş kazasıdır. Dolayısıyla bu kalp krizi geçirmesi neticesinde yaşamını kaybetmesi 5510 sayılı Kanun anlamında iş kazasıdır ve Kurumca hak sahiplerine gerekli yardımlar yapılır ve şartları varsa ölüm aylığı bağlanır.

Ancak soru sahibinin asıl öğrenmek istediği husus şu: işveren kazadan sorumlu tutulabilir mi? İşverenin kazadan sorumlu tutulabilmesi için kusurunun bulunması gerekir. Diğer bir ifadeyle kazanın işverenin işçiyi koruma ve gözetme borcuna aykırı davranmış sonucunda meydana gelmiş olması gerekir. Ancak bence burada işvereni sorumlu tutabilmek için bulunması gerekli olan şartardan olan illiyet bağının bulunmadığını düşünüyorum.

Ancak bana sorarsanız bunu bir dava konusu yapıp müvekkilinizin fizikçe uygun olmayan işlerde çalıştırıldığını, aşırı yüklenildiğini ve müvekkilinin çok yorulduğunu iddia edebilirsiniz Küçük de olsa işverene kusur çıkma ihtimalinin olduğunu düşünüyorum. (TaBİ TMK m. 6'yı unutmayalım) Saygılarımla.