Mesajı Okuyun
Old 25-10-2007, 00:19   #42
oguzhand0

Alıntı:
bu fakülte kesinlikle dört senelik değildir. okulun ilk günü prof. dr. belgin erdoğmuş bize bunu , " ailenizde hukukçu varsa zaten bunu bilirsiniz ama ailesinde hukukçu olmayıp da buraya gelenler için ben şimdiden söyleyeyim bu fakülteyi dört senede bitirmek gerçekten zor iştir , ben dahi şu anda profesör olmama rağmen okulu 6 senede bitirmiştim " diyerek desteklemiştir. birinci sınıftayken herşey iyidir hoştur. arkadaş çevresinde karizmanız vardır potansiyel avukat,savcı,hakim,noter olduğunuz için. yeni giren öğrencide de şöyle bir gaza gelme , amiyane tabirle ---- (kaba et) J kalkması oluşur. birinci sınıftayken hukuk okuyan bir öğrenci her ortamda kendisini yargıtay başsavcısı,anayasa mahkemesi başkanı olarak görür,ikinci sınıfta savcı veya hakimdir , üçüncü sınıfta avukata düşer , son sınıfta ulan ben bi ---- (dışkı) değilmişime döner iş , bitirdikten sonra da ulan ben hakkatten de hiçbirşey bilmiyomuşum durumundadır. birinci sınıfta daha hak,ehliyet,evlenme,nişanlanma derken, "çok kolay lan bu iş peh!" şeklindeki bir bakış açısı adam yamultur. notlar açıklandığında 4 ana hukuk dersinden kaldığını görmek hiç de iç açıcı değildir* , genç hukuk öğrencisini "ama, ama, ama..." şeklinde isyana götürür. sınavlardan önce , sabahlara kadar yaklaşık beşyüz , altıyüz sayfalık kitapları okumak psikolojiyi çok derinden etkiler.

bu arada , övünmek gibi olmasın , fakülteyi 4 tam senede bitiren ender kişilerden biriyimdir de*

ekşisözlükten alıntıdır.

Alıntı:
zordur hayatları efendim bunların... hukuk fakültesi öğrencilerini seviniz. onlara şefkatle yaklaşınız. bu çocukları topluma kazandırınız... resosyalize ediniz... haklarında emniyet tedbirlerine* hükmedip, cezaya alternatif yaptırımlardan birine gidiniz... size kırıcı davranırlarsa temyiz kudretinin geçici kaybı halinde olduğuna verin ya da zihni kayıt kurumunu işletiniz; en olmadı olağanüstü tahkime gidiniz. bu esnada yapacağı irade beyanlarının* kural olarak sakat olması gerektiğini unutmayınız. yetmedi mi, mutad meskeninizdeki merkezi makama şikayet edebilirsiniz tabii, müşterek ikametgah hukukunuzu uygular size o makam. müşterek ikametgahınız yoksa hiç uğraşmayınız, hak yerde kalmaz deyiniz. grev yapıcam derse lokavt ederim demeyiniz, kendi haline bırakınız. yoksa iflasınızı ister de rüçhanlı alacaklı olur alimallah... mirastan da ıskat eder üstelik... aaaay yeter be bitmiyo küfrettiğimin okulu! (aha bu sefer tam sıyırdım...)

bunu da sözlükte gezerken buldum. öğrenciliğimizi anlatıyor