Mesajı Okuyun
Old 04-02-2008, 11:13   #1
Av.F.Karakurt

Varsayılan Ayıplı protez ve diş hekiminin maddi ve manevi sorumluluğu

Merhabalar;
Müvekkil, diş hekimine protez yaptırıyor ve bunun bedeli olarak da 6000 YTL. para ödüyor. ( 4000 YTL. elden ve bunun için makbuz almıyor. 2000 YTL. de kzının kredi kartından ödeniyor. Buna ilişkin belge mevcut)
Ancak yapılan protez ayıplı çıkıyor, müvekkilin bunu kullanması mümkün olmuyor. ( Ağzında tutmuyor ve düşüyor). Bunun üzerine müvekkil birkaç diş hekimine gidiyor ve yapılan protezi gösteriyor. Diş hekimlerinin hepsi bu protezin hatalı olduğunu söylüyor. Müvekkil, diş hekiminden ödemiş olduğu protez bedelinin kendisine iadesini istiyor, ancak diş hekimi parasını iade etmiyor ve bu iş için de kendisinden 6000 değil 2000 YTL. aldığını ve protezin de ayıplı olmadığını söylüyor ( 4000 YTL. yi inkar ediyor) . Bu arada müvekkil, diş doktorunu, Tabibler Odasına şikayet ediyor. Tabibler Odası, diş hekiminin yaptığı protezi kullanılamayacak boyutta ayıplı buluyor ve diş hekimine para cezası veriyor. ( Buna ilişkin karar mevcut) . Bu arada müvekkil, bir başka diş hekimine yeni bir protez yaptırıyor ve onun bedelini de ödüyor.
Müvekkil, diş hekimine, ödediği protez bedelinin iadesi ve bu arada ayıplı protez nedeni ile ikinci defa protez yaptırması sebebi ile duyduğu acıdan dolayı manevi tazminat davası açmak istiyor.
Benim sorum; Ödenen protez bedelinin tamamı geri istenebilir mi? Belgelenemeyen kısım için iade sözkonusu olabir mi? Ayrıca manevi tazminat istendiğinde manevi tazminat alınabilir mi?
Sitede buna ilişkin karar örneği aradım; ancak detaylı bir karar bulamadım. Sadece , yargıtayın bu konu ile ilgili " ...tedavinin gereği duyulan acının manevi zarar oluşturamayacağı ve bu sebeble manevi tazminat istenemeyeceği.." yönünde kararı olduğunu biliyorum. Aksi görüşe ilişkin elinde karar örneği olan meslektaşım var mı? Konu ile ilgili görüşlerinizi bildirirseniz sevinirim . Şimdiden teşekkür ederim.İyi çalışmalar...