Mesajı Okuyun
Old 15-12-2007, 08:18   #67
Av.Cengiz Aladağ

"Derneklerin kamusal çıkarlara aykırı olmaması" şeklinde bir koşul yoktur. "kamu sağlığına, toplum çıkarlarına aykırı dernekler feshedilir" kuralı da yoktur.

Yasalarımızdaki konuyla ilgili kurallar şunlardır:

1- Dernekler Kanunu'nun 30 maddesi:
"KURULMASI YASAK OLAN DERNEKLER VE YASAK FAALİYETLER
Madde 30 - Dernekler;
a) Tüzüklerinde gösterilen amaç ve bu amacı gerçekleştirmek üzere sürdürüleceği belirtilen çalışma konuları dışında faaliyette bulunamazlar.
b) Anayasa ve kanunlarla açıkça yasaklanan amaçları veya konusu suç teşkil eden fiilleri gerçekleştirmek amacıyla kurulamaz.
c) Askerliğe, millî savunma ve genel kolluk hizmetlerine hazırlayıcı öğretim ve eğitim faaliyetlerinde bulunamaz, bu amaçları gerçekleştirmek üzere kamp veya eğitim yerleri açamazlar. Üyeleri için özel kıyafet veya üniforma kullanamazlar."

2-Türk Medeni Kanunu'nun 56.maddesi:
"Madde 56 - Dernekler, gerçek veya tüzel en az yedi kişinin kazanç paylaşma dışında belirli ve ortak bir amacı gerçekleştirmek üzere, bilgi ve çalışmalarını sürekli olarak birleştirmek suretiyle oluşturdukları, tüzel kişiliğe sahip kişi topluluklarıdır.
Hukuka veya ahlaka aykırı amaçlarla dernek kurulamaz."

3- Türk Medeni Kanunu'nun 89.maddesi:
"Madde 89 - Derneğin amacı, kanuna veya ahlaka aykırı hale gelirse; Cumhuriyet savcısının veya bir ilgilinin istemi üzerine mahkeme, derneğin feshine karar verir. Mahkeme, dava sırasında faaliyetten alıkoyma dahil gerekli bütün önlemleri alır."

Görüleceği gibi ilgili yasa maddelerinde "kamusal çıkar", "kamu sağlığı", "toplum çıkarları" kavramlarından sözedilmemektedir.

Yasalarımız dernek üyelerinin kimler olduğuna değil, derneğin amacına bakmaktadır. Siz sadece üyelere (onların da tümünün eşcinsel olacağını varsayarak) bakıyorsunuz.

Eşcinsellikle ilgili pekçok şey söylenebilir, ancak tartışılan dernek kurma haklarıdır. Benim sahip olduğum haklar eşcinsellerden esirgendiğinde dünya daha güzel bir yer mi olacak?

Normal nedir? Kime göre normal?

"Genetik destek" nasıl olur, onu da bir tıp uzmanına sormak gerek.

Düşüncelerle mücadele edilebilir; önyargılarla asla.